Wsparcie na zakup i montaż OZE dla rolników

  • 13.10.2021, 07:15
  • Źródło: WFOŚiGW w Gdańsku
Wsparcie na zakup i montaż OZE dla rolników

Podziel się:

Oceń:

Program Agroenergia wspiera rolników w zakupie i montażu odnawialnych źródeł energii. Program budzi zainteresowanie oraz… wiele pytań. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku służą radą dla przyszłych wnioskodawców.

Polska wieś od lat inwestuje w nowoczesne technologie. Zautomatyzowane gospodarstwa, najnowszy sprzęt, innowacyjne rozwiązania to już integralne części krajowego rolnictwa. Teraz rolnicy mogą skorzystać także z programu Agroenergia, czyli dofinansowania na instalacje OZE, które przynoszą korzyści nie tylko dla środowiska, ale i rolniczych portfeli.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wnioski o dofinansowanie to często najtrudniejszy etap ubiegania się o dofinansowanie. Dlatego spotykamy się z osobami zainteresowanymi programem i tłumaczymy krok po kroku, jak poprawnie taki wniosek wypełnić. To też okazja do zadania pytań dotyczących samego programu i rozwiania  wątpliwości, jak na przykład to, czy z dofinansowania mogą korzystać sadownicy – mówił Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych w WFOŚiGW w Gdańsku.

Jak wygląda proces składania wniosku?

- Najpierw należy założyć konto na Portalu Beneficjenta. Zwracam uwagę na to, by wpisywać tam aktualne dane, szczególnie adres e-mail, ponieważ to właśnie tą drogą będziemy kontaktować się z beneficjentami np. w przypadku potrzeby uzupełnienia dokumentów. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Taki wniosek jest przez nas weryfikowany. Jeśli rolnik będzie spełniał wszelkie wymogi programu, decyzja będzie pozytywna – tłumaczyła Kamila Kujawska, koordynator programu Agroenergia w WFOŚiGW w Gdańsku.

- Błędy we wnioskach powodują, że czas rozpatrywania znacząco się wydłuża – Fundusz musi wezwać beneficjenta do uzupełnienia braków, a dokumenty przechodzą ponowną weryfikację. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju instrukcje i podpowiedzi, pojawiające się w trakcie wypełniania wniosku, nie zapominać o złożeniu podpisu, załączyć wymagane dokumenty, np. audyt energetyczny lub umowy dzierżawy - wyjaśniała dr inż. Malwina Śnieg, doradca energetyczny WFOŚiGW w Gdańsku.

Środki z programu są refundacją, co oznacza, że zostaną wypłacone po rozliczeniu zadania.

Budżet Agroenergii dla Pomorza to 5,5 mln zł. Nabór potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: WFOŚiGW w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe