Nie brakuje wydarzeń w dniu 11 Listopada. Odsłonięcie tablicy wojewody, koncert i zawody biegowe

  • 11.11.2021, 09:52
  • Wawrzyniec Mocny
Nie brakuje wydarzeń w dniu 11 Listopada. Odsłonięcie tablicy wojewody,… ZKP OK Tczew

Podziel się:

Oceń:

W Pelplinie mieszkańcy już 10 listopada mogli uczestniczyć w odsłonięciu pomnika nagrobnego (po renowacji) Stefana Łaszewskiego, pierwszego Wojewody Pomorskiego w II RP. 11 Listopada odbędzie się także koncert Orkiestry Kameralnej „Progress” w Tczewie oraz zawody biegowe. W całym powiecie tczewskim od rana mają miejsce uroczystości.

Z kolei z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Pelplinowi Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Pelplinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zapraszają na koncert, w którym wystąpią Artyści z Pelplina.

MOK zaprasza też na obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oficjalnych uroczystości nie zabraknie także w innych miejscowościach powiatu tczewskiego.

Od godz. 10.00 trwa msza święta w Bazylice katedralnej w Pelplinie. Po mszy pelplinianie przemaszerują kolumną na pl. Wolności, gdzie odgodz. 11.00 wystąpi z przemówieniem burmistrz Pelplina Mirosław Chyła. Oczywiście w takim dniu nie zabraknie złożenia kwiatów przed pomnikiem „Tym co za Polskość tej ziemi życie oddali”.

 

Gniewskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w czwartek, 11 Lstopada, o godz. 16.30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych oraz modlitwą za zmarłych na gniewskim cmentarzu. Następnie organizatorzy zapraszają na mszę świętą, Paradę Niepodległości i patriotyczne śpiewanie. Na załączonym do tekstu plakacie można zapoznać się ze szczegółami dot. obchodów.

 

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości po 123 latach zaborów. Z tej okazji na scenie Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się koncert „Made in Poland. Koncert dla Mieszkańców” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.

W programie tego wyjątkowego koncertu ukazującego piękno kultury narodowej znajdą się m.in. najbardziej rozpoznawalne na świecie kompozycje polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem wybitnego solisty – puzonisty Jarosława Meisnera.

Podczas koncertu odbędzie się również prapremiera „Euphory concerto” Adama Wesołowskiego w wersji na puzon i orkiestrę.

 

Oprócz tego w nawiązaniu do rocznicy oddzyskania wolności przez naszą Ojczyznę zaplanowano też XXX Uliczny Bieg Sambora, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 listopada. W związku z imprezą nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Trasa biegu przebiegnie ulicami Tczewa: Wojska Polskiego, Obr. Westerplatte, Jana z Kolna, Czyżykowską, Pułaskiego, Nadbrzeżna, Zamkowa, Wodną, Nad Wisłą, Wiaduktem 700-lecia i Warsztatową. Na zmiany w organizacji ruchu należy nastawić się w godz. 11.45 – 14.00.

 

Skoro o imprezach biegowych, wpisujących się w Narodowe Święto mowa, należy także wspomnieć o II Kociewskim Biegu Niepodległości 11 Listopada (start godz. 12.00) w Osieku (powiat starogardzki) przy ul. Strażackiej 1. Trasa ma 5,7 km, a całe zawody odbywają się w ramach cyklu sportowego – IV Biegowe Grand Prix Kociewia 2021.

 

(tomm)

Fot. UMiG Pelplin/materiały promocyjne gminy Pelplin

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe