Obchody Święta Niepodległości w Gdańsku

  • 12.11.2021, 08:46
  • Źródło: PUW Gdańsk, KWP Gdańsk
Obchody Święta Niepodległości w Gdańsku PUW Gdańsk, KWP Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i przedstawiciele służb złożyli kwiaty pod pomnikami Jana Pawła II i Ronalda Reagana na Przymorzu, a także Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku - Wrzeszczu.

W tym wyjątkowym dniu jako wyraz pamięci i szacunku oddawanego bohaterom składane są wiązanki w miejscach pamięci narodowej. Z ramienia służb podległych MSWiA wspólnie z komendantem wojewódzkim Policji wiązanki złożyli dziś st. brygadier Piotr Socha Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz kontradm. SG Andrzej Prokopski  Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w Bazylice Mariackiej, celebrowana przez Metropolitę Gdańskiego Jego Ekscelencje Tadeusza Wojdę. Oprawę muzyczną zapewniła Cappella Gedanensis, która na koniec odegrała także zestaw pieśni patriotycznych.

W godzinach popołudniowych w Bazylice Św. Brygidy Od Mazurka Dąbrowskiego rozpoczął się koncert pt. „Ojczyźnie i Jej Mistrzom. Niepodległa 2021” - przygotowany z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich od lat jest organizatorem koncertów z okazji święta 11 listopada. Cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców i na stałe weszły do kalendarza najważniejszych patriotyczno – artystycznych wydarzeń na Pomorzu. Usłyszeliśmy m.in. pieśni O mój rozmarynie, Przybyli ułani, Dziewczyny z AK, Ojczyzna, Św. Wojciech,  Moniuszko, Dziś nie ma takiej wiosny. Wystąpili: Kasia Moś z zespołem, kwintet smyczkowy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso, Grzegorz Wilk i Krystyna Durys. W poetycką podróż ze Zbigniewem Herbertem (Odpowiedź, Trzy wiersze z pamięci) zabrał nas aktor i reżyser - Andrzej Mastalerz.

Źródło: PUW Gdańsk, KWP Gdańsk

Zdjęcia (8)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe