Dlaczego tak ważna jest odpowiednia higienizacja jamy ustnej?

  • 16.11.2021, 12:08
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Dlaczego tak ważna jest odpowiednia higienizacja jamy ustnej?

Podziel się:

Oceń:

Wiele osób szczotkując zęby dwa razy dziennie, ma nadzieje, że to wystarczy, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Okazuje się, że szczotkowanie może nie wystarczyć. Ważna jest odpowiednia higienizacja zębów, która obejmuje trzy zabiegi, takie jak: usuwanie kamienia, skalling i fluoryzacje. Stomatolog Gdańsk jest miejscem, gdzie kompleksowo można zadbać o higienę swojej jamy ustnej, tak, aby przez lata cieszyć się zdrowiem zębów i pięknym uśmiechem.

Wiele osób szczotkując zęby dwa razy dziennie, ma nadzieje, że to wystarczy, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Okazuje się, że szczotkowanie może nie wystarczyć. Ważna jest odpowiednia higienizacja zębów, która obejmuje trzy zabiegi, takie jak: usuwanie kamienia, skalling i fluoryzacje. Stomatolog Gdańsk jest miejscem, gdzie kompleksowo można zadbać o higienę swojej jamy ustnej, tak, aby przez lata cieszyć się zdrowiem zębów i pięknym uśmiechem. 

Profilaktyka, czyli higienizacja jamy ustnej

Higienizacja jamy ustnej jest procesem, który składa się z kilku zabiegów, następujących po sobie. Co istotne wszystkie te zabiegi są całkowicie bezbolesne, choć pacjenci z nadwrażliwością na gorąco lub zimno mogą odczuwać delikatny dyskomfort. Zabiegi te to profilaktyka dentystyczna, która ma na celu utrzymanie jamy ustnej w pełnym zdrowiu. Regularność szczotkowania oraz częste wizyty kontrolne i higieniczne u stomatologa to sposób na piękne i zdrowe zęby. Wśród etapów składających się na higienizację wyróżnia się:

  • skalling, 
  • pIaskowanie, 
  • fluoryzacja. 

Etap 1: Skalling - usuwanie kamienia

Wśród pierwszych zabiegów wchodzących w skład higienizacji jamy ustnej wyróżnić można skalling. Jest to zabieg, podczas którego za pomocą ultradźwięków, lasera lub środków chemicznych usuwany jest kamień nazębny oraz inne osady, które znajdują się na zębach. Zbierający się kamień może powodować brzydki zapach z ust, doprowadzić do powstawania ubytków próchnicznych oraz być przyczyną paradontozy i krwawienia z dziąseł. To zabieg całkowicie bezbolesny, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać go często w trosce o zdrowie jamy ustnej. Usuwanie kamienia możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym, w warunkach domowych można jedynie zadbać o to, aby nadmiernie nie osadzał się na zębach.

Etap 2: Piaskowanie 

Piaskowanie to kolejny etap, który polega na usuwaniu przebarwień powstałych na zębach. Ich przyczyną jest spożywanie herbaty, kawy i palenia papierosów, które znacznie wpływają na zmianę w odcieniach zębów. To zabieg całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny, który polecany jest osobom pijącym duże ilości kawy i herbaty lub palącym papierosy. Warto go wykonać również przed zabiegiem wybielania, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Etap 3: Fluoryzacja

Trzecim i ostatnim etapem jest fluoryzacja znana często dzieciom, które są poddawane temu zabiegowi w szkołach. Fluoryzacja zębów zwana często lakierowaniem ma za zadanie wzmocnić szkliwo zębów oraz uodpornić je na działanie kwasów zlokalizowanych w jamie ustnej. Zabieg ten chroni zęby przed powstawaniem ubytków próchnicznych, dzięki nakładaniu specjalistycznego lakieru ze związkiem fluoru. Ulega on stopniowemu uwalnianiu, dzięki czemu jego działanie jest długofalowe. Efekt ten utrzymuje się około 6 miesięcy, jednak może być powtarzany co 3 miesiące. 

Warto pamiętać, że higienizacja jamy ustnej wykonywana w gabinecie stomatologicznym oraz codzienna profilaktyka polegająca na szczotkowaniu zębów pozwalają na utrzymanie ich zdrowia i piękna przez długie lata. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe