W Bytowie otwarto nowoczesny węzeł transportowy

  • 23.11.2021, 08:49
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
W Bytowie otwarto nowoczesny węzeł transportowy Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Do tej pory zaniedbana okolica bytowskiego dworca kolejowego zmieniła się nie do poznania. Powstał nowy dworzec autobusowy, parkingi dla samochodów i rowerów oraz nowe chodniki. Po mieście kursują 3 nowoczesne i spełniające najwyższe normy ekologiczne autobusy. A wszystko to dzięki ponad 15,7 mln zł unijnego dofinansowania.

Węzeł transportu zbiorowego w Bytowie został otwarty 19 listopada 2021 r. w Uroczystości uczestniczył między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Dworzec i autobusy

Przystanki autobusowe zlokalizowane przy budynku bytowskiego dworca kolejowego do tej pory nie zachęcały pasażerów. Samochody z kolei często parkowały w niedozwolonych miejscach. Dzięki budowie węzła transportowego, cały teren bardzo się zmienił. Powstał nowy dworzec autobusowy z wygodnymi platformami. W pobliżu został wybudowany parking P+R, który pomieści ponad 200 aut. Zadbano również o rowerzystów. Mają oni do dyspozycji stojaki dla 92 jednośladów. Cały teren został dobrze skomunikowany z miastem dzięki budowie chodników i prawie kilometra dróg rowerowych. Ale to nie wszystko. Częścią projektu był również zakup 3 nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej, której trasy ułatwią dodarcie nie tylko do dworca, ale i do najważniejszych miejsc w Bytowie.

Węzeł w liczbach

Całkowity koszt zrealizowanej w Bytowie inwestycji to ponad 24,4 mln zł. W tej kwocie aż 15,7 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jak zakładano w projekcie, z infrastruktury transportowej skorzysta nawet 2,4 mln pasażerów rocznie.

Węzłów jest więcej

Trzeba pamiętać, że otwarty w Bytowe węzeł nie jest jedyną tego typu inwestycją, jaka realizowana jest w województwie pomorskim. Łącznie jest ich 27. Podróżni mogą już korzystać między innymi z nowoczesnych węzłów w Starogardzie Gdańskim, Lęborku czy Kartuzach. Łącznie te wszystkie transportowe inwestycje kosztowały ponad miliard złotych. Około 522 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe