Trzy pomorskie zabytki wyróżnione w konkursie Zabytek Zadbany 2021

  • 01.12.2021, 18:42
  • Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
Trzy pomorskie zabytki wyróżnione w konkursie Zabytek Zadbany 2021 Narodowy Instytut Dziedzictwa

Podziel się:

Oceń:

Poznaliśmy laureatów i wyróżnionych w konkursie Zabytek Zadbany 2021. W kategorii specjalnej, właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem: wyróżnienie otrzymali: budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku oraz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Gwiazda Morza w Sopocie. W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu wyróżniono most kolejowy na rzece Borui w Bytowie.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku. Fot. T. Błyskosz/NID

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Gwiazda Morza w Sopocie. Fot. P. Piotrowski/ Foto Gość

Most kolejowy na rzece Borui w Bytowie. Fot. M. Tymiński/WUOZ w Gdańsku

 

Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku. O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2021 r. do konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach.

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe