Orszak Trzech Króli wraca do Gdańska

  • 03.01.2022, 11:22
  • Źródło: UM w Gdańsku
Orszak Trzech Króli wraca do Gdańska Dominik Paszliński / UM Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022, na ulice Gdańska po rocznej przerwie wraca Orszak Trzech Króli. Tematem tegorocznego wydarzenia jest świętowanie, a hasłem “Dzień dziś wesoły". Wymarsz zaplanowano o godzinie 12.00 spod Bazyliki Mariackiej.

- Tegoroczny Orszak Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby, na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – mówią organizatorzy wydarzenia. - Podejmiemy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach.

XI gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami  - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły, gdzie na trasie Orszaku dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce przed dworem Artusa.  Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy.

W 2021 roku Orszak Trzech Króli nie mógł się odbyć ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce, ale formuła będzie nieco inna niż w poprzednich latach. Orszak przejdzie trasę płynnie, bez zatrzymywania. Nie będzie też tradycyjnej szopki z żywymi zwierzętami.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno - religijnym organizowanym przez Proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz  Stowarzyszeniem Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Źródło: UM w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe