4 sposoby na pozbycie się roztoczy z sypialni

  • 17.01.2022, 17:42
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
4 sposoby na pozbycie się roztoczy z sypialni

Podziel się:

Oceń:

Roztocza to mikroskopijne organizmy z rodziny pajęczaków. Bytują w naszych pościelach, materacach, ubraniach, dywanach i zabawkach, a ich głównym pożywieniem jest ludzki naskórek. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego roztocza są główną i najważniejszą przyczyną chorób i dolegliwości alergicznych. Objawy uczulenia na alergeny roztoczy są wyjątkowo dokuczliwe w sezonie grzewczym- jesienią oraz zimą. Całkowite pozbycie się tych organizmów nie jest możliwe, jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, by ograniczyć ich liczbę, a tym samym zminimalizować przykre objawy alergiczne.

Materac ma znaczenie

W przypadku alergików największe znaczenie, ma wybór odpowiedniego materaca. Surowiec, którego użyto do wykonania naszego posłania, powinien charakteryzować się dużą przepuszczalnością powietrza. Brak odpowiedniej wentylacji oraz wilgoć sprawi, że w materacu szybko rozwiną się roztocza, pleśń i grzyb. Również istotną kwestią jest brak dodatkowych upiększeń oraz zakamarków, w których mogłyby bytować te organizmy. Najlepszym tworzywem do wykonania materaca antyalergicznego jest pianka bądź włókno kokosowe. Ten naturalny składnik utwardza materac i nadaje mu właściwości antyalergicznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat materacy kokosowych, odwiedź: https://materacegdynia.eu/dlaczego-warto-kupic-materace-z-kokosemPonadto, duży wybór materacy, szczególnie od renomowanego producenta, jakim jest Hilding Anders oraz również antyalergicznych znajdziesz na https://sennamaterace.pl/108-materace-90x200 lub https://abcsnu.pl/40-materace-160x200.

Słońce wrogiem roztoczy

Naszym największym sprzymierzeńcem w walce z roztoczami będzie też światło słoneczne. Dlatego raz na kilka dni, w miarę możliwości dobrze jest odsłonić materac i wystawić go na działanie słońca. Równie dobrym pomysłem jest wyniesienie materaca i pościeli na balkon, gdzie bezpośrednio będą padały na nie promienie słoneczne. Już po kilku minutach promieniowanie poradzi sobie z nieproszonymi gośćmi w naszej sypialni.

Czystość to podstawa 

Skutecznym sposobem pozwalającym pozbyć się roztoczy jest regularne odkurzanie materaca. Dzięki tej prostej czynności pozbywamy się martwego, złuszczonego naskórka, który jest główną pożywką tych mikroorganizmów. Wbrew pozorom tę czynność powinno się przeprowadzać, za każdym razem, gdy zmieniamy pościel. Istotną kwestią jest także, sama zmiana pościeli. Najlepiej robić to raz w tygodniu. Aby pozbyć się wszystkich alergenów, pościele należy prać w naprawdę wysokich temperaturach. Chcąc zminimalizować liczbę roztoczy, raz na kilka miesięcy warto wyprać poduszki i kołdry, w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni. To samo dotyczy wilgoci i potu, gdyż roztocza lubią środowiska mokre i ciepłe. 

Ponadto, jeżeli ktoś z naszych domowników jest alergikiem, należy zrezygnować z dodatkowych rzeczy, sprzyjających rozmnażaniu się roztoczy. Z całą pewnością będą to dywany z długim włosiem, koce czy pluszowe misie. Przy każdej z tych rzeczy, równie ważne jest ich regularne pranie oraz suszenie na słońcu.

Zwierzęta na własnym posłaniu

Dla wielu osób pies lub kot to najlepszy przyjaciel oraz domownik o takich samych prawach. Pomimo wielkiej miłości do naszych podopiecznych, dobrze jest unikać wchodzenia zwierząt na nasze łóżko. Sierść psa i kota to dodatkowa pożywka dla roztoczy. Z tego powodu zwierzaki domowe powinny spać na własnym posłaniu, które również często powinno być prane i wystawiane na słońce. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe