[GALERIA ZDJĘĆ] [WIDEO] Koncert gongów, instrumenty Orffa i rzemiosło niepełnosprawnych - Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

  • 11.05.2022, 14:02
  • Wawrzyniec Mocny
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów tego Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W nawiązaniu do tego święta warsztatowcy z Tczewa (osoby niepełnosprawne intelektualnie) i ich terapuci zaprosili tczewian do swojego ośrodka przy ul. Wigury w Tczewie.

Przy okazji kierownik PSONI (Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie) Koła w Tczewie - Anna Kozioł, zaprezentowała gościom efekty prac remontowych w siedzibie. Sale, pracownie zyskały nowe oblicze. Są odmalowane, pięknie urządzone i doposażone. Dzięki temu warsztaty odbywają się przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni. Pochwalono się także galeryjką sztuki, którą wyremontowano dzięki środkom pozyskanym z grantów firm EATON i DOVISTA. Dodajmy, że z powodzeniem funkcjonowała podczas tej imprezy.

 

- W ramach prac remontowych udało nam się zaadaptować pomieszczenie naszej siedziby, które od dłuższego czasu było niewykorzystane – mówi Anna Kozioł. - Dzięki przyznanym nam środkom z przedsiębiorstw EATON (7,5 tys. zł) i DOVISTA (10 tys. zł) udało nam się przebranżowić pomieszczenia na murowaną galerię, gdzie będziemy mogli prezentować prace uczestników naszych warsztatów, a w przyszłości stworzyć także działającą przy nie j kawiarenkę. Ideą jest by osoby z zewnątrz miały dostęp do tego co tworzą nasi podopieczni. Wyremontowaliśmy też pracownię malarstwa i grafiki (wymiana podłóg, cekolowanie, malowanie, doposażyć meblami). pod koniec ub.r. odświeżyliśmy pracownię ceramiczną, gdzie przeprowadziliśmy prace w podobnym zakresie. Planujemy też zakup nowego, sprawniejszego pieca ceramicznego. Za możliwość zrealizowania remontów chciałabym obu zarządom ww. firm serdecznie podziękować, jak również Urzędowi Miejskiemu w Tczewie, który objął patronatem i dofinansował nasze wydarzenie.

 

Tym razem impreza – Dzień Godności odbyła się na terenie ośrodka, chociaż mieszkańcy Tczewa przywykli do hucznego wydarzenia, integrującego mieszkańców i środowiska osób niepełnosprawnych intelektualnie z grochówką i gwiazdami na placu Hallera. Miejmy nadzieję, że jeszcze do tego pomysłu wrócimy... Czy jest taka szansa?

 

- Gdy pisaliśmy wniosek na organizację Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej trwała pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia i nie wiedzieliśmy do końca jak to wszystko będzie wyglądało – przyznała kierownik ośrodka. - Musieliśmy zrezygnować z naszych imprez miejskich. Zdajemy sobie sprawę, że dzień na placu Hallera to ważne wydarzenia dla nas i mieszkańców, ale w tym roku postanowiliśmy zorganizować je w nowej formie, także otwartej, a przy okazji pochwalić się efektami remontów, pokazać jak pracujemy, a przede wszystkim zaprezentować rzemiosło i umiejętności naszych uczestników.

 

Zabawy jednak także w ośrodku było co nie miara. Zagrał zespół muzyczny, zaprezentowano ceramikę, prace plastyczne, warsztatu tkackiego i rękodzieła. Wszystkie te wyroby można było nabyć za symboliczną cenę, która w całości zostanie przeznaczona na funkcjonowanie koła.

Niepełnosprawni z warsztatu muzycznego (zespół „Terapia”) zagrali także na instrumentach Orffa. Grupa pod kierunkiem Sławomira Chodorowicza zagrała „Koncert Gongów i Miss Tybetańskich”.

Zaprezentowano także film o integracji i historii warsztatów.

Tradycją imprezy jest możliwość zaprezentowania swoich wyrobów przez zaprzyjaźnione ośrodki. W tym roku koło odwiedzili uczestnicy: Świetlicy Środowiskowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, WTZ Kolnik, Środowiskowego Domu Samopomocy ul. Nowowiejska Tczew, ŚDS Damaszka.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzimy co roku 5 maja. Zapoczątkowano je we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce dzień ten został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (obecnie PSONI).

 

(tomm)/Fot. Z. Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (48)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe