[GALERIA ZDJĘĆ] Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle. Nowa wystawa tczewskiego Muzeum Wisły

  • 12.05.2022, 08:58
  • redakcja
[GALERIA ZDJĘĆ] Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle. Nowa wystawa… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Zaprezentowana 6 maja wystawa czasowa będzie otwarta do końca maja w Muzeum Wisły w Tczewie. O. Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przygotowanie wystawy trwało długie miesiące. W jej skład wchodzą także stroje rybackie, buda rybacka, opisy tablic, reportaż wideo o ostatnim tczewskim rybaku wiślanym oraz liczne fotografie. W przygotowania wystawy zaproszono kilku uznanych naukowców – etnografów jak m.in. dr. Artur Trapszyc i Dorota Kunicka z Działu Rybołówstwa i Zajęć Wodnych Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Wspomniane muzeum użyczyło wielu ciekawych artefaktów, które warto zobaczyć. Warte obejrzenia są na pewno wiklinowe matnie do połowu charakterystyczne dla regionu wiślańskiego Tczew i całej dolnej Wisły.

- Pomysł na wystawę wziął się z faktu, iż rybołówstwo od zawsze było związane z rzeką – mówi Ewa Sidor, pracownik merytoryczny Muzeum Wisły w Tczewie (oddziału Muzeum Morskiego w Gdańsku). Już społeczeństwa pierwotne łowiły ryby na własne potrzeby. Na wystawach stałych również przedstawiamy zagadnienia związane z połowami ryb. Niestety fach ten odchodzi w niepamięć, jeśli chodzi o rybołówstwo śródlądowe, a zwłaszcza na rzeczne. Przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, uprzemysłowienie kraju, techniki przemysłowe połowów morskich, odpływ ludzi do miasta i nadmierna, wcześniejsza eksploatacja. Niestety zanika z tym również część naszego dziedzictwa kulturowego... Wystawa traktuje o rybactwie w okolicach Tczewa, Torunia i Nieszawy. Część eksponatów pochodzi też z Zalewu Wiślanego. Chciałabym podziękować muzum etnograficznemu w toruniu za uzyczenie licznych eksponatów.

 

Podczas wystawy miał też miejsce pokaz reportażu z wywiadem z ostatnim tczewskim rybakiem wiślanym panem Władysławem Latopolskim. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się rybaczeniem, a on sam ukończył w Tczewie intensywny kurs rybacki w 1964 r. To właśnie z jego zbiorów pochodzi część eksponatów prezentowanych na wystawie. Jego rodzina pochodziła z okolic Nieszawy, a on sam nauczył się fachu od ojca.

Szczególną cechą wystawy będzie możliwość niemal bezpośredniego doświadczenia specyfiki życia rybaków, dzięki rekonstrukcji wnętrza budki rybackiej, wraz ze wszystkim, co było niezbędne do wykonywania pracy. Znajdą się tam narzędzia używane w sezonie połowów letnich i zimowych oraz przyrządy pomocnicze i służące do naprawy sprzętu rybackiego. Ważnym obiektem jest również dużych rozmiarów sieć zarzutnia, zwana również narzutką, używana na Wiśle w Nieszawie. Odtworzone na wystawie miejsca będą nawiązywać do częstego niegdyś widoku nad brzegami rzek i jezior: rybackich szop, suszących się przy nich sieci, łodzi i wędzarni.

Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie czynna jest w dniach 07.05.2022. – 05.2023 (pierwsza część planowanego cyklu kolejne będą poświęcone m.in. szkutnictwu i regulacji Wisły).

!! ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z WERNISAŻU !!

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe