czwartek, 25 kwietnia 2024 16:47
Reklama

Długa podróż samochodem z psem

Podróż z czworonożnym pupilem – zwłaszcza stosunkowo długa - wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to zarówno samego psa, auta, jak i kierowcy oraz ewentualnych pasażerów. Aby podróż przebiegała w sposób bezstresowy, warto zabrać ze sobą użyteczne akcesoria stworzone z myślą o potrzebach psa.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Długa podróż samochodem z psem

Pies w aucie – kwestie prawne

Polskie prawo nie zawiera wytycznych regulujących przepisy dotyczące przewozu psów w samochodach. Co prawda dawniej w art. 63 Kodeksu drogowego ustawodawca zawarł informację, że każde zwierzę musi być transportowane w sposób bezpieczny, jednak aktualnie zapis ten został usunięty. Jedyne – pośrednie – nawiązanie do opisywanej kwestii zostało ujęte w art. 60. pkt 1 Kodeksu drogowego. Zgodnie z jego treścią zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że kierowca może dokonywać przewozu zwierząt w sposób dowolny. Czworonożny pasażer pod żadnym pozorem nie powinien ograniczać widoczności kierowcy, ani też odwracać jego uwagi. Poza tym psa nie należy przewozić na kolanach bez zabezpieczenia. Warto dodać, że choć wymienione uprzednio przepisy nie regulują – w sposób dosłowny – zasad przewozu zwierząt, to jednak umożliwiają nałożenie sankcji. Jeśli więc podczas kontroli drogowej policja uzna, że psiak jest przewożony w sposób nieprawidłowy, może udzielić pouczenia bądź ukarać kierowcę mandatem w wysokości do 500 zł.

Niezbędne akcesoria

Aktualnie na polskim rynku dostępna jest cała masa artykułów umożliwiających bezpieczny transport zwierząt domowych bez względu na rasę, wiek czy gabaryty. W przypadku przewozu psów swego rodzaju niezbędnikiem jest transporter bądź też klatka.

Transporter

Transporter to rodzaj plastikowej klatki służącej do przewozu mniejszych psów, kotów oraz zwierząt domowych posiadających podobne wymiary ciała. Uniemożliwia on poruszanie się zwierzęcia po pojeździe, a zarazem chroni czworonoga przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, jakie mogą mu zagrażać w trakcie jazdy. Po wejściu pupila do wnętrza transportera (oraz oczywiście zamknięciu drzwiczek) należy położyć „klatkę” na tylnym siedzeniu, a następnie zapiąć ją przy pomocy pasów.

Klatka

Do przewozu dużych oraz średnich psów służy klatka. Mniejsze klatki – podobnie jak transportery – można umieścić na tylnym siedzeniu, natomiast duże -  w przestrzeni bagażowej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku klatka powinna zostać odpowiednio zabezpieczona, a zatem przypięta np. przy pomocy pasów bezpieczeństwa.

Zarówno transportery, jak i klatki sprawdzą się w przypadku psów, które źle znoszą jazdę autem oraz zwierząt, które nigdy wcześnie nie podróżowały samochodem.

Szelki

Jeśli psiak dobrze czuje się we wnętrzu pojazdu, jest spokojny i nie ma żywiołowego charakteru, to możesz – zamiast transportera/klatki – sięgnąć po szelki dla czworonogów.

Szelki dla psów zbudowane z szelek, pasa oraz wzmocnień piankowych, które chronią zwierzę przed otarciami. Ich zasada działania praktycznie nie różni się od tej dotyczącej pasów bezpieczeństwa dla dzieci. W praktyce oznacza to więc, że szelki należy wpiąć do zapięcia pasów samochodu.

Mata na tylne siedzenia

Mata samochodowa to wyjątkowo przydatne akcesorium, które docenią zwłaszcza opiekunowie psów długowłosych oraz zwierząt, które – pomimo krótkiej sierści – nadmiernie linieją. Matę przypina się do tylnych i przednich zagłówków zabezpieczają w ten sposób powierzchnię tylnej kanapy, zarazem uniemożliwiając przedostanie się psa na przednią część samochodu.

Rodzaj samochodu, a przewóz zwierząt

Wbrew pozorom nie każdy samochód nadaje się do tego, aby służyć jako środek transportu zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Bagażniki niektórych modeli aut  - na przykład tych wyposażonych w nadwozie typu hatchback czy sedan - są po prostu nieodpowiednie do przewozu psów. W praktyce do tego celu świetnie nadaje się natomiast przestrzeń bagażowa aut typu kombi.

Pies w aucie z wypożyczalni – czy to możliwe?

Jeśli nie posiadamy samochodu z odpowiednim nadwoziem, to warto rozważyć transport czworonoga w wypożyczonym do tego celu aucie. Wbrew pozorom zdecydowana większość wypożyczalni samochodowych działających na terenie naszego kraju wyraża zgodę na to, aby w wynajętym pojeździe podróżował czworonożny przyjaciel. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem przestrzegania ustalonych uprzednio zasad. Pamiętajmy, aby zawsze oddawać pojazd w takim stanie, w jakim został on nam udostępniony. W innym przypadku należy liczyć się z możliwością obciążenia dodatkową opłatą np. za wyrządzone przez psa szkody.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.


Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama