środa, 24 kwietnia 2024 13:50

Kim jest stomatolog i czym się zajmuje?

Stomatolog to lekarz, który aby wykonywać zawód musi ukończyć studia medyczne na kierunku stomatologicznym. Studia te trwają 5 lat i nadają lekarzowi ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Następnie należy odbyć staż podyplomowy i zdać egzamin państwowy. Wtedy stomatolog otrzymuje wszelkie potrzebne uprawnienia do wykonywania zawodu.
  • 18.09.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kim jest stomatolog i czym się zajmuje?

Z bólem zęba

Do stomatologa, czy inaczej dentysty, najczęściej udajemy się, gdy boli nas ząb bądź odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej, którym zwykle winne są pleśniawki czy afty. Stomatolog rzeczywiście najczęściej zajmuje się szeroko pojętym leczeniem zębów zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może on wykonywać leczenie tradycyjnymi metodami lub leczenie kanałowe, gdy ubytek w zębie jest duży. Dodatkowo stomatolog ratuje nasze zęby, gdy te zaczynają się chwiać lub wypadać. Dzisiejsze postępy medycyny stomatologicznej pozwalają zahamować proces wypadania zębów i dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. Dentysta zajmuje się również wstępnym diagnozowaniem problemów z uzębieniem, które następnie leczy inny specjalista, na przykład ortodonta czy chirurg stomatologiczny.

Najważniejsza profilaktyka

Poza leczeniem wszelkich patologii dotyczących jamy ustnej, stomatolog zajmuje się również profilaktyką, która pozwala cieszyć się pięknym, białym uśmiechem. Do dentysty idziemy, aby usunąć kamień nazębny, profesjonalnie wyczyścić przestrzenie między zębowe czy po to, aby wybielić zęby. Dentyści podkreślają bowiem, że odpowiednia profilaktyka pozwala na długo zachować własne, zdrowe zęby. Warto także zdecydować się na zabieg fluoryzacji, który powinien być przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Stomatolog pomoże również odświeżyć i nadać lepszy wygląd naszemu uzębieniu. Możliwe jest to poprzez nałożenie licówek czy usuwanie przebarwień, które gromadzą się na zębach, na przykład wskutek spożywania zbyt dużej ilości kawy czy herbaty. Warto udać się do dentysty, gdy odczuwamy bóle dziąseł lub gdy krwawią one przy szczotkowaniu - lekarz ten zajmuje się także diagnozowaniem i leczeniem chorób dziąseł.

Państwowo czy prywatnie?

Stomatolodzy przyjmują pacjentów w ramach umowy podpisanej z NFZ - wtedy dostęp do specjalisty ma każda osoba ubezpieczona. Lekarze mogą również prowadzić prywatne gabinety, w których przyjmują pacjentów za opłatą. Należy podkreślić, że w gabinetach państwowych nie możemy liczyć na wszystkie usługi, jakie przeciętnie znajdują się w ofercie gabinetów stomatologicznych. NFZ refunduje jedynie pewne zabiegi, czasami nawet w ograniczonym stopniu. Dlatego też bardzo popularne stało się korzystanie z usług prywatnych gabinetów dentystycznych. Dobry stomatolog to nie tylko lekarz, ale i osoba, dzięki której pozbędziemy się dentofobii. Jest to strach przed wizytą u stomatologa, motywowany głównie bólem, jaki odczuwamy podczas zabiegów. Tymczasem nowoczesne rozwiązania pozwalają leczyć zęby bez najmniejszego bólu. W najtrudniejszych przypadkach stomatolodzy leczą pacjentów w narkozie, jednak często wystarczy po prostu zaufać dentyście i z pewnością nie będziemy odczuwać bólu podczas zabiegu. 

Więcej informacji znajdziecie na: https://stomatologia-osowa.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---