Poszukujesz najlepszego specjalisty? Zatrudniając agencję executive search zyskasz wartościowego pracownika i... zaoszczędzisz

  • 06.04.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Poszukujesz najlepszego specjalisty? Zatrudniając agencję executive search…
Pozyskanie świetnego specjalisty, czy utalentowanego menedżera nie należy do prostych zadań. Przede wszystkim ze względu na fakt, że najlepsi na rynku cieszą się już dobrą posadą i nie są zainteresowani zmianami. W tym przypadku proces rekrutacyjny może przeciągać się niebezpiecznie długo (niebezpiecznie, bowiem generując koszty i negatywnie wpływając na wizerunek firmy), jeśli zdecydujemy się na poszukiwania idealnego kandydata na własną rękę. Jeśli jednak postanowimy skorzystać z profesjonalnej usługi executive search, pozyskanie specjalisty, czy menedżera o pożądanym przez nas profilu zawodowym będzie pierwszą z wielu korzyści, jakie uzyskamy.

Współpraca z agencją rekrutacyjną to możliwość dotarcia do najlepszych pracowników na rynku

Wybitni specjaliści i najskuteczniejsza kadra zarządzająca to niemal zawsze osoby pasywne na rynku pracy, bowiem niezainteresowane objęciem nowego stanowiska. Dotarcie do takich pracowników jest niezwykle trudne. Jeszcze trudniejsze - przekonanie do zmiany. I tutaj właśnie mamy pole do popisu dla headhunterów. Decydując się na usługę executive search Gdańsk, a zatem powierzając proces rekrutacji doświadczonej i wyspecjalizowanej w dziedzinie poszukiwania najwartościowszych kandydatów firmie (dodatkowo wskazując miejsce rekrutacji, w tym przypadku Gdańsk), mamy szansę szybko i sprawnie dotrzeć do kandydata, na jakim nam zależy. Profesjonalne agencje dysponują nie tylko odpowiednimi narzędziami i metodami dla znalezienia oraz pozyskania konkretnego pracownika. Dysponują również bogatą siecią kontaktów. Dzięki temu klienci decydujący się rekrutację przeprowadzaną przez firmę zewnętrzną zyskują dostęp do ogromnej bazy wartościowych kandydatów oraz informacje  na temat sytuacji na rynku, czy też oczekiwań specjalistów w zakresie wynagrodzenia.

Executive search, czyli oszczędność czas i pieniędzy

Najlepsze agencje są w stanie zrealizować projekt rekrutacyjny w ciągu 4 do 6 tygodni. Próby pozyskania przez firmę kandydata na własną rękę będą trwały znacznie dłużej, bowiem dotarcie do potencjalnych pracowników jest tutaj wyjątkowo trudne. Jeśli zdecydujemy się na konwencjonalne metody, np. zamieszczenie ogłoszenia o pracę na branżowych stronach internetowych, najprawdopodobniej dotrzemy do nieodpowiednich kandydatów i jedynie stracimy czas na wiele bezowocnych rozmów kwalifikacyjnych. 

Dodatkowo, utrzymanie własnego zespołu rekrutacyjnego kosztuje. Firma zaangażowana w poszukiwanie specjalisty nie może również w pełni skoncentrować się na swoich kluczowych zadaniach. Wszystko to generuje koszty, których można uniknąć decydując się na współpracę z headhunterami.

Zyskuje także wizerunek firmy

Firmy korzystające z usług agencji rekrutacyjnych postrzegane są jako profesjonalne, rzetelne i skrupulatne. Są świadome, że dla efektywności procesu rekrutacyjnego, warto powierzyć jego przeprowadzenie fachowcom. Sięgając po usługi executive search firmy podnoszą swoją ocenę w oczach nie tylko przyszłych pracowników, ale i partnerów biznesowych. Stąd też jest to doskonały sposób na poprawę wizerunku marki.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: