Hossa
Hossa
Hossa

Kleje do produkcji mebli ważnym elementem całego procesu

  • 06.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Kleje do produkcji mebli ważnym elementem całego procesu
Porządny mebel to nie tylko dobrej jakości drewno czy wysokie umiejętności stolarza. Ważne są także inne czynniki, jak chociażby wykorzystywane kleje.

Kleje do produkcji mebli – rodzaje

 

Kleje możemy podzielić na trzy grupy. Do pierwszej z nich zaliczymy te, które potocznie nazywamy „wikolowymi”. Ich skład opiera się na polioctanie winylu. Cechą charakterystyczna tego typu klejów jest ostry zapach. W zależności od składu, czas wiązania wynosi od kilku minut do nawet kilku godzin. Jeśli klejąc mebel, ubrudzimy go klejem, pamiętajmy by natychmiast zetrzeć go. Kiedy przyschnie, może to okazać się niemożliwe. Mocniejsze od nich są kleje poliuretanowe. Dzięki nim uzyskamy wyjątkowo trwałe spoiny, dlatego nadają się chociażby do montażu schodów.  Kleje poliuretanowe nakłada się na gorąco, co oznacza, że trzeba rozpuścić je do temperatury 110 stopni Celsjusza. Po nałożeniu szybko szybko on stygnie, więc powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie. Klej ten nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu. Rozwiązanie to sprawdza się jednak tylko przy małych powierzchniach. Przy większych rozprowadza się go za pomocą specjalnych węży. Poza tym, kleje te są odporne na działanie rozpuszczalników organicznych, rozcieńczonych kwasów i zasad, a także na wszelkie czynniki mechaniczne i biologiczne. Do tapicerowania mebli możemy natomiast stosować kleje na bazie żywic alifatycznych. Nawet niewielkie warstwy tego preparatu powodują trwałe spoiny. Klej tego typu nakłada się metodą natryskową. Ostatnią grupą są aminowe, w skład których wchodzą żywice oraz utwardzacz. Używa się ich do łączenia drewna z drewnem, papą, czy filcem.

 

Kleje do produkcji mebli – odporność na wilgoć

 

W warsztatach stolarskich dużą popularnością cieszą się także kleje mocznikowe. Pomimo wielu wad, ich główną zaletą jest niska cena. Wpływ na to ma także fakt, że dużo mebli powstaje z płyt wiórowych. Kleje te mają także bogatą bazę surowcową, uzyskują dużą sprężystość i bezbarwność spoin. Niestety, kleje mocznikowe nie są odporne na warunki atmosferyczne i wyższe temperatury.  Niedogodności te, a także unijne dyrektywy ograniczające stosowanie szkodliwych substancji lotnych, skłoniły producentów do testowania klejów na bazie dyspersji wodnej. Tutaj możesz zobaczyć, jakie kleje wysokiej jakości oferuje jeden z producentów. Kleje wodne oferują obecnie wiele zastosowań, zarówno pod względem aplikacji, jak i powierzchni, na których można ich używać. Wybierając klej, weźmy więc pod uwagę zarówno miejsce, na którym będziemy go stosować, jak i warunki atmosferyczne.

Grupa Tipmedia
Podziel się: