Hossa
Hossa
Hossa

Dentysta, pasta i szczotka, czyli jak dbać o zęby

  • 10.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Dentysta, pasta i szczotka, czyli jak dbać o zęby
Dbanie o zęby nie należy do najtrudniejszych czynności. Jednak trzeba wiedzieć, jak to robić, by nasza troska o mocne szkliwo była skuteczna. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące higieny jamy ustnej.

Zacznijmy od podstaw – szczoteczka i pasta

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. W przypadku higieny jamy ustnej jest tak w rzeczywistości, bowiem nie ma lepszej ochrony naszych zębów niż ich codzienne szczotkowanie. Oczywiście ważne jest, by używać przy tym dobrej pasty, która pomoże usunąć większość bakterii. 2-3 minuty rano i wieczorem to podstawa zdrowych i białych zębów. Dentyści zalecają jednak, by nie ograniczać się do mycia zębów po wstaniu i przed pójściem spać, ale by robić to po każdym posiłku. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, dobrze jest płukać zęby. Możemy to robić dobrze, przy użyciu wody albo lepiej – korzystając z płynu do płukania jamy ustnej.

Odpowiednia dieta

Jednak samo mycie i płukanie zębów nie wystarczy. Oprócz tego musimy pamiętać o odpowiedniej diecie. Co najbardziej niszczy nasze zęby? Oczywiście cukier. To cichy bandyta, który osłabia szkliwo i prowadzi do powstawania wielu chorób. Jedną z nich jest próchnica, której ignorowanie może prowadzić do utraty zębów. Co więc jeść i czego nie jeść? Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie słodyczy, słodzonych napojów gazowanych oraz innych produktów, których głównym składnikiem jest cukier. Należy postawić na owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w wapń. Jest on podstawowym budulcem kości i zębów, dlatego jeżeli marzą ci się mocne i zdrowe zęby, musisz sięgnąć po wapń. Znajdziesz go m.in. w serach (najwięcej w parmezanie), mleku, migdałach, sardynkach w oleju,  pietruszce oraz niebieskim maku.

Dentysta – najważniejszy punkt

Jednak na nic nasze starania, jeżeli nie odwiedzimy dentysty. W naszym mniemaniu możemy dbać o zęby najlepiej jak się tylko da, jednak prawidłową ocenę stanu naszych zębów niech podejmie dentysta. Zgodnie z zaleceniami, do gabinetu dentystycznego, http://www.zdrowy-usmiech.eu/, powinniśmy chodzić raz na pół roku. To wystarczy, by na bieżąco kontrolować stan naszych zębów i odpowiednio szybko wychwycić ewentualne zmiany. Leczenie chorób zębów nie jest trudne, jednak wyjątkowo nieprzyjemne dla naszego portfela. W zależności od tego, jaki zabieg będzie konieczny, u dentysta będzie kosztował nas od około 150 złotych (lakierowanie, wypełnianie) do nawet 1500 złotych (koronki, licówki, wybielanie). Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać chorobom zębów, niż je później leczyć.

Grupa Tipmedia
Podziel się: