Dobra pizza – w domowym zaciszu czy raczej w pizzerii?

  • 20.08.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Dobra pizza – w domowym zaciszu czy raczej w pizzerii?
Pizza to jedno z ukochanych dań Polaków. Nie ma prawie nikogo, kto od czasu do czasu nie pozwala sobie na kawałek pysznego placka-ciasta z dodatkami. Jego ogromnym plusem jest możliwość dowolnego skomponowania składników, więc często staramy się przyrządzić tę potrawę w domu. Czy jednak pizza z domowego piekarnika może równać się daniu z pizzerii?

Camembert, oregano… kilka faktów o pizzy

Pizza zawojowała nasze serca już w latach 90. Ten włoski przysmak stał się niejako zastępcą naszej rodzimej zapiekanki (choć i ta ostatnio wraca do łask). Polacy pokochali prostotę i smak pizzy – zwykły placek z ciasta, a na nim masa dodatków, to w końcu niby banalny pomysł. Ale jaki apetyczny! Jeszcze jeden plus pizzy to jej uniwersalność : składniki można dobierać pod własne gusta i potrzeby. Jest więc pizza wegetariańskie dla jaroszy i pizza bez sera dla osób nietolerujących nabiału. Pojawiły się także dodatki.. o smaku pizzy, na przykład chrupki kukurydziane (za: Tarkowski, Myśnik; 2012), jako opcja dietetyczna dla fanów włoskiej potrawy. Nic dziwnego; według wyników badań polskich naukowczyń, pizza to drugie najczęściej spożywane przez polskich nastolatków danie typu fast food (za: Malczyk, Zygmunt; 2015). Biorąc zaś pod uwagę ogół posiłków spożywanych przez studentów, pizza zajmuje wysokie, szóste miejsce (za: Malczyk, Ratajczyk; 2015). Badania prowadzone w Krakowie na lokalnych przedszkolakach (za: Kolarzyk, Janik, Kwiatkowski; 2008) wskazuje na fakt, że i maluchy kochają włoską potrawę: drugie po frytkach, ukochane danie z kategorii fast food, które wybrały dzieci, to właśnie pizza. Szczecin, Warszawa czy Wrocław zapewne nie są w tym przypadku wyjątkiem.

Czy pizza zawsze musi być niezdrowa? Obalamy mity

Pizza zaliczana jest często do kategorii fast food, czyli tak zwanego „śmieciowego jedzenia”. Czy słusznie? Niekoniecznie. Wiele zależy bowiem od składników, z jakich powstaje pizza. Według naukowców rodzaj pizzy ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia: różnią się one zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i szkodliwych dla człowieka izomerów trans (za: Drzewicka, Grajeta, Krzeczkowski; 2012). O ile niektóre z nich zawierają zaledwie 1,2 proc. tłuszczu (klasyczna pizza z pieczarkami), o tyle niektóre sięgają pułapu 26 proc. jego zawartości! To dlatego musimy tak dokładnie zwracać uwagę na to co i gdzie jemy. Czasami danie przygotowane w domu to nieco lepszy pomysł niż pizzeria. Szczecin i inne duże miasta zachodniego Pomorza w większości posiadają jednak lokale, które pozwalają na samodzielny dobór składników do zamawianej pizzy. Dzięki temu, możemy uniknąć wysokiej zawartości tłuszczu w naszym daniu i choć trochę dać odetchnąć swojej wątrobie oraz układowi krążenia.

 

Gdzie jest najlepsza pizzeria? Szczecin i okolice

Zdrowa nie musi się równać niesmaczna. Gdzie zatem przygotowywana jest najlepsza pizza? Szczecin, podobnie jak inne duże miasta Polski, ma się czym pochwalić w zakresie dostępnych lokali. Wpasowuje się tym samym w ogólnopolski trend: w samym 2017 roku, według wyliczeń naukowców, w stolicy znajdowało się blisko dwieście lokali sieciowych pizzerii (za: Głuchowski, Raszewska, Czarniecka-Skubina; 2017)– a do tego dochodzą jeszcze lokale prywatne. Widać dzięki temu jak wielkim powodzeniem cieszy się w Polsce pizza. Szczecin również posiada niezłe zaplecze: strony typu Trip Advisor prześcigają się w rankingach dotyczących tego, gdzie w stolicy województwa zachodniopomorskiego można zjeść najlepszą pizzę. Szczecin ma zresztą ciekawą ofertę sieciówek: na tutejszym rynku znajduje się między innymi znana i lubiana Domino’s Pizza. Ta amerykańska marka już dawno zaskarbiła sobie serca smakoszy z kraju nad Wisłą. Osoby, które preferują nieco bardziej klimatyczne lokale, także znajdą w Szczecinie coś dla siebie. I to na każdą kieszeń: wielkim plusem pizzy jest to, że jest… po prostu tania.

 

Pizza z własnej kuchni

Oczywiście pizzę możemy także przygotować sami. To opcja dla tych, którzy maja restrykcyjne wymagania co do grubości ciasta, ilości przypraw i jakości składników. Polacy lubują się w pizzy doprawionej oregano czy bazylią; chętnie wybierają także opcję „cztery sery” z dodatkiem mozzarelli i sera camembert. Furorę robi ostatnio pizza z rukolą. Oprócz śródziemnomorskich smaków, chętnie sięgamy też po pizzę wiejską czy hawajską, czyli sprawdzone klasyczne rozwiązania. Polacy zdecydowanie preferują prostą capriciosę – aż 8 proc. deklaruje, że to ich ukochana pizza (za: Jakubowska, 2013). A ten rodzaj można łatwo przygotować w domu, posługując się książką kucharską czy przepisami z Internetu. No i jest jeszcze jeden plus domowej potrawy: z pewnością na stół trafi zanim… stanie się zimna. Smacznego!

Źródła:

l Malczyk, E., & Ratajczak, D. (2015). Ocena nawyków żywieniowych studentów katowickich uczelni w zakresie spożycia wybranych produktów mrożonych. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 48(1).

l Jakubowska H. (2013). Polish Tastes/The Tastes of Poland. Czas Kultury, 177(5):40-49.

l Głuchowski, A., Rasińska, E., & Czarniecka-Skubina, E. (2017). Rynek usług gastronomicznych w Polsce na przykładzie Warszawy. Handel Wewnętrzny, (4 (369) Tom II), 118-133.

l Drzewicka, M., Grajeta, H., & Kleczkowski, J. (2012). Zawartość tłuszczu i skład kwasów tłuszczowych w wybranych produktach żywności wygodnej. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 63(2).

l Tarkowski, A., Myśnik, E. FAT AND Fatty AcidS CONTENT in snacks. Medycyna Rodzinna 3/2012, s. 56-60.

l Malczyk, E., Zygmunt, M. Spożywanie produktów typu fast food przez młodzież gimnazjalną. Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 371–377.

l Kolarzyk, E., Janik, A, & Kwiatkowski, J. (2008). Zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym. Probl Hig Epidemiol, 89(4), 527-532.

Grupa Tipmedia
Podziel się: