Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Tanie Fajerwerki: czym są Chińskie Latające Lampiony?

  • 29.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Tanie Fajerwerki: czym są Chińskie Latające Lampiony?
Chińskie lampiony zwane również latającymi lampionami lub Lampionami Kongming zyskały sobie w ostatnich latach popularność również w Polsce. Czym są chińskie lampiony, jak ich się używa i z czego są wykonane?

Ze względu na swoją konstrukcję, lampiony nie kwalifikują się co prawda jako „fajerwerki”, ale łączy je jednak z nimi bardzo wiele wspólnych cech. Zarówno profesjonalne fajerwerki, jak i Lampiony Kongming służą do podniebnych pokazów (i to głównie wykonywanych nocą), mają one na celu rozbawienie publiczności i stworzenie widowiska, z ich użytkowaniem wiąże się ogień, a co za tym idzie, należy się z nimi obchodzić ostrożnie i można je odpalać jedynie w bardzo określonych miejscach. Ich użycie często wymaga również pozwolenia lub zgłoszenia.

Czym są latające lampiony?

Tak samo jak fajerwerki, lampiony zostały wynalezione w starożytnych chinach. Już od ponad 2300 lat służą do obchodzenia różnych świąt i specjalnych wydarzeń. Konstrukcja lampionu jest zaskakująco prosta: jest to lekki klosz, wykonany tradycyjnie z pędów bambusa i cieniutkiego papieru ryżowego z miseczką na dole, na której umieszczone jest małe źródło ognia – np. płonący olej lub świeczka w aluminium (takie same świeczki często kładzione są wieczorem w szkle na stolikach w restauracjach) .

Jak odpalać latające tanie fajerwerki

Lampiony latają dzięki gorącemu powietrzu wygenerowanemu przez ogień umieszczony w lampionie. Płonący olej, lub świeczka, generuje gorące powietrze, które powoli wypełnia klosz, a następnie różnica temperatur zabiera lampion ku górze. Z tego powodu lampiony muszą być po „zapaleniu” trzymane w odpowiedniej pozycji przez kilka minut. Dużo początkujących osób nie wie o tym i „puszcza” lampion zaraz po odpaleniu świeczki. Upuszczony zbyt wcześnie lampion, po prostu upada wtedy na ziemię czasami się psując lub rozlewając olej dlatego warto upewnić się, że nie puszcza się go zbyt wcześnie. Lampiony powinny same praktycznie wylecieć ci z rąk ku górze, więc nie licz na to, że jak lekko podrzucisz podpalony lampion to dostanie on nagle skrzydeł i odfrunie.

Problematyka z lampionami

Lampiony, podobnie jak tanie fajerwerki, mogą stworzyć wspaniałe widowisko, ale i pewnego rodzaju zagrożenie, jeżeli nie zostaną użyte poprawnie. Lampiony przy odpowiedniej pogodzie i wietrze mogą przebywać dystans powyżej 3 km zanim opadną na ziemię, dlatego nie można ich „puszczać” w pobliżu lasów, łąk, lotnisk i innych miejsc gdzie stwarzałyby one zagrożenie, zwłaszcza, że mało kiedy ktoś puszcza samodzielny lampion. Pokazy takie najbezpieczniej wykonywać np. na plaży, lub na specjalnie zorganizowanych eventach miejskich.

Grupa Tipmedia
Podziel się: