Hossa
Hossa
Hossa

Awaria Samochodu Na Drodze - Jak Powinieneś Się Zachować

 • 18.09.2018, 11:00
Awaria Samochodu Na Drodze - Jak Powinieneś Się Zachować

Niespodziewana awaria samochodu w czasie podróży może przysporzyć wiele stresu zarówno kierowcy jak i pasażerom. Szczególnie problematyczna jest awaria auta w nocy lub na bardzo ruchliwej drodze. Niektóre z usterek okazują się niegroźne i w wielu przypadkach kierowca jest w stanie poradzić sobie z nimi sam, są również takie, które wymagają szczególnej uwagi i pomocy firmy świadczące usługi pomocy drogowej. Jak zachować się podczas awarii auta na drodze i o czym nie możesz zapomnieć? Przedstawiamy kilka ważnych porad, które musisz znać szczególnie jeżeli wybierasz się w dalszą podróż.

 

trójkąt ostrzegawczy

Bezpieczeństwo Twoje i innych

Zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności podczas awarii samochodu na drodze jest sprawą niezwykle istotną. Droga ekspresowa, może stanowić duże niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy pojazdu jak również pasażerów. Działania jakie podejmiesz na pierwszym miejscu powinny zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym w aucie i zadbać o to aby awaria nie zagrażała innym uczestnikom ruchu drogowego. Uszkodzony pojazd powinien być zaparkowany jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, na poboczu lub w miejscu mało inwazyjnym z włączonymi światłami awaryjnymi lub najlepiej na stacji paliw czy parkingu. Oczywiście nie zawsze taką możliwość mamy a zachowanie bezpieczeństwa może okazać się bardziej problematyczne. Jedno jest pewne, Twoimi działaniami w żadnym przypadku nie powinna kierować panika - zachowaj spokój i dystans, staraj się myśleć trzeźwo.

Jakie czynności powinieneś wykonać?

 • włącz światła awaryjne,
 • zachować szczególną ostrożność podczas wysiadania z samochodu,
 • jeżeli znajdujesz się na autostradzie, na drodze szybkiego ruchu lub w miejscu słabo widocznym dla innych ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 metrów od pojazdu, na terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy powinien znaleźć się w odległości 30-50 metrów a w zabudowanym w odległości większej niż 1m.
 • jeżeli jesteś w stanie poradzić sobie z problemem sam (np. wymiana opony) usuń usterkę sam, w razie jakichkolwiek problemów skontaktuj się ze znajomym mechanikiem lub zadzwoń po pomoc drogową.

Holowanie przez znajomego czy pomoc drogowa

Kiedy mówimy o holowaniu pojazdu na własną rękę, większości kierowcom wydaje się, że jest to sprawa prosta i mało wymagająca - nic bardziej mylnego. Osoba mało doświadczona, nieposiadająca żadnych doświadczeń ani wiedzy może narobić więcej szkody niż pożytku a w efekcie uszkodzić samochód, narazić się na kontrolę drogową i mandat a nawet zagrażać całemu ruchowi drogowemu i narazić siebie, znajomego i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Nie jest to jednak wykluczone i jeżeli Ty i Twój znajomy czujecie na siłach oczywiście możecie podjąć się zadania. Opcja ta będzie szczególnie opłacalna w na krótkich dystansach. W przypadku dalekich odległości już samo holowanie nawet ze sprawdzoną firmą może nie wystarczyć a najlepszą opcja okaże się autolaweta. Na lawecie, samochód zostaje odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do transportu, całość przejazdu przebiega też dużo szybciej i bezpieczniej.

Jak powinno przebiegać holowanie pojazdu na własną rękę i czy auto pomoc nie jest lepszą opcją?

Pierwszym warunkiem odpowiedniego i zgodnego z regułami ruchu drogowego holowaniem samochodu jest posiadanie specjalnej, wytrzymałej linki holowniczej. Linka taka powinna być odpowiednio oznakowana i zamocowana w przepisowy sposób, źle zamocowana może stać się przyczyną kolizji a w razie kontroli kosztować nas mandat.

UWAGA: Do zaczepienia linki nie nadaje się hak holowniczy. Samochód powinien być wyposażony w specjalny zaczep. Samochody, które wyprodukowane zostały przed rokiem 2000, wyposażone były w takie zaczepy bezwarunkowo, w nowszych pojazdach zazwyczaj ich nie ma i trzeba zadbać o nie na własną rękę.

Zasady holowania pojazdu:

 1. Odpowiednia lina holownicza (w przypadku kiedy całkowita masa pojazdu nie przekracza 2,5 tony wystarczy linka o długości 4-6m).
 2. Umieszczenie trójkąta ostrzegawczego z tyłu po lewej stronie auta.
 3. W nocy lub w przypadku złej widoczności włączamy światła pozycyjne.
 4. Lina holownicza powinna być dobrze napięta.
 5. Podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność, chęć skrętu lub zmianę pasa ruchu, sygnalizować powinny oba samochody zarówno holujący jak i holowany.
 6. Na drodze dwu lub trzypasmowej pojazdy powinny poruszać się zawsze prawym pasem oczywiście jeżeli jest taka możliwość.
 7. Ważne jest porozumiewanie się pomiędzy kierowcami w jednym i drugim pojeździe. Można robić to przy pomocy znaków ustalonych wcześniej lub pozostawać w stałym kontakcie przy użyciu telefonu w trybie głośnomówiącym.
 8. W razie hamowania, pojazd holowany powinien hamować mocniej.
 9. Prędkość pojazdu holującego nie powinna przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim.
 10.  Za kierownicą pojazdu holowanego i holującego muszą zasiadać osoby posiadające prawo jazdy.
 11. Pojazd holowany ma sprawny przynajmniej jeden układ hamulcowy (chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę jego użycia), w holującym obydwa
 12. Pojazd holowany musi mieć całkowicie sprawny układ kierowniczy - chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę jego użycia.
 13. Zabroniony jest autohol na autostradzie, podjęcia takiego zadania może podjąć się jedynie pojazd z odpowiednimi uprawnieniami.
 14. W przypadku holowania pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym i hamulcowym masa całkowita pojazdu nie powinna przekraczać masy samochodu holującego.

pomoc drogowa

W razie jakichkolwiek problemów lub obaw, że z czynnością nie jesteś w stanie sobie poradzić, zaleca się kontakt z pomocą drogową. Dobrym udogodnieniem jest fakt, iż nie musisz martwić się porą zdarzenia. W większości ofert firm zajmujących się między innymi holowaniem lub lawetowaniem znajduje się pomoc drogowa 24h czyli przez 24 godziny na dobę.

Niestety zdarzają się usterki czy kolizje drogowe po których auto hol jest niemożliwy, wówczas jedynym ratunkiem z sytuacji jest autolaweta. Jeżelu masz wątpliwości co do stanu swojego samochodu lub jednoznacznie nie nadaje się on do dalszej jazdy skorzystaj z pomocy fachowców, specjalistycznej pomocy jest w stanie udzielić Ci tylko dobra pomoc drogowa. Cennik usług zazwyczaj uzależniony jest od odległości transportu, poświęconego czasu i dodatkowych zadań jakie ekipa będzie musiała wykonać.

Awaria na drodze - gdzie dzwonić?

Awarii samochodu na drodze zazwyczaj towarzyszy stres i zdezorientowanie. Zastanawiamy się jaką decyzję podjąć i która z nich będzie najodpowiedniejsza - czy dzwonimy do zaufanego mechanika czy pomocy drogowej. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie oszacowanie strat lub usterki, jeżeli naszym zdaniem jedna osoba może sobie z tym nie poradzić lepiej zadbać aby na miejsce zdarzenia przyjechał zespół doświadczonych fachowców. Do jakiej firmy zadzwonić?

Na podjęcie decyzji nie będziesz miał dużo czasu i im szybciej zadzwonisz tym szybciej zjawi się pomoc. Aby Ci pomóc przedstawiamy Ci 4 punktu na które powinieneś zwrócić uwagę by wiedzieć czy warto.

 • opinie - w dzisiejszych czasach internet od razu udostępnia nam możliwość wglądu do tego jak daną firmę postrzegają inni, sprawdź zatem komentarza, opinie osób, które z tych usług już korzystały i ocenę jaką ma dana auto pomoc.
 • sprzęt - w ogłoszeniu lub na stronie internetowej danej firmy powinna znajdować się informacja jakimi pojazdami i sprzętem dysponują fachowcy.
 • dyspozycyjność - szczególnie ważna kwestia kiedy awaria zdarzy się w późnych godzinach popołudniowych, nocnych lub wcześnie rano, sprawdź czy firma oferuje pomoc przez 24 godziny na dobę.
 • cennik - pamiętaj, że tanio nie zawsze znaczy dobrze, czasem lepiej wydać parę złotych więcej i zadbać o bezpieczeństwo pojazdu.

Najczęstsze awarie na drodze

Awarii jakie mogą się pojawić w czasie jazdy jest dosyć sporo, są również te rzadziej lub częściej spotykane. Stopień ich niebezpieczeństwa zależny jest od tego jak bardzo zagrażają nam i reszcie pojazdów w ruchu drogowym. Przedstawiamy 5 najczęściej pojawiających się usterek samochodów na Polskich drogach.

Najczęstsze awarie na drodze - Wykres

Awaria samochodu na drodze podczas jazdy wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Każdy z nich powinien być jednak świadomy i dobrze przemyślany, tak abyśmy szybko otrzymali pomoc i nie narazili się na niepotrzebne straty, powyższy poradnik powinien Wam to ułatwić.

Podziel się: