Hossa
Hossa
Hossa

Wycena nieruchomości – czy jest do niej potrzebny rzeczoznawca?

  • 10.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wycena nieruchomości – czy jest do niej potrzebny rzeczoznawca?
Mniej więcej raz w życiu prawie każdy z nas podejmuje decyzję o sprzedaży swojego mieszkania. Nie jest to decyzja łatwa, ale bardzo często konieczna. Jednak trudniejsze od jej podjęcia, jest wycenienie mieszkania. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, sprawdź poniższy tekst.

Jak wygląda rynek mieszkań w Polsce?

Czy dziś łatwo sprzedać mieszkanie lub dom? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Jeżeli chodzi o mieszkania, to w większych miastach (Warszawa, Gdańsk, Toruń, Poznań) sprzedają się one lepiej, niż karp przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak gdy mówimy o mniejszych ośrodkach, to sprawa nie wygląda już tak różowo. Nie ma co się temu dziwić, bowiem w dzisiejszych czasach ludzie emigrują z małych miast do tych większych, dlatego niechętnie kupują mieszkania w swoich małych, rodzinnych miejscowościach. Sprzedaż domu również nie należy do najłatwiejszych. Z reguły ich ceny są tak astronomicznie wysokie, że potencjalni nabywcy wolą kupić nowy dom od dewelopera. Tak, cena często potrafi zniszczyć marzenia o sprzedaży. Jednak nie musi tak być. Odpowiedzią jest profesjonalna wycena nieruchomości, której dokonuje rzeczoznawca.

Wycena nieruchomości – z rzeczoznawcą łatwiej

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu dokonać wyceny nieruchomości, jaką sprzedajemy. Jednak w większości przypadków jest to trudne zadanie. By objaśnić ci, jak bardzo, prezentujemy krótką listę czynników, które należy wziąć pod uwagę: wielkość mieszkania/domu; stan, w jakim znajduje się nieruchomość; odległość od przystanków komunikacji publicznej; bliskość sklepów spożywczych; odległość od centrum miasta, szpitale; uczelnie publiczne (szkoły, uniwersytety) czy bliskość terenów zielonych. A to przecież nie wszystko. Jak widzisz, wycena nieruchomości nie jest prosta. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy doświadczonego rzeczoznawcy. Nie tylko oszczędzisz sobie nerwów, ale i będziesz miał pewność, że domagasz się za swoją nieruchomość uczciwej ceny.

Wycena nieruchomości – gdzie znaleźć rzeczoznawcę?

Poszukiwania dobrego rzeczoznawcy nie są trudne. Możesz go znaleźć m.in. na tej stronie. A bez trudu trafisz do niego za pośrednictwem sieci. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „wycena nieruchomości Gdańsk” (w miejscu Gdańska swoje miasto) i ukaże ci się lista rzeczoznawców w twojej okolicy. Z pewnością interesuje cię koszt takiej usługi. Z reguły jest on indywidualny i zależy od rodzaju nieruchomości. Jednak faktem jest, że wycena mieszkania jest nieco tańsza, niż domu jednorodzinnego. Warto mieć to na uwadze.

Grupa Tipmedia
Podziel się: