Hossa
Hossa
Hossa

Dlaczego ocieplać pianą PUR?

  • 05.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego ocieplać pianą PUR?
Ocieplanie poddaszy pianą PUR jest stosunkowo nową technologią, ale można śmiało powiedzieć, że wystarczająco sprawdzoną, by jej zaufać. Dlaczego jednak wciąż przegrywa z dość trudnym technicznie ocieplaniem styropianem lub wełną?

Tego samodzielnie nie zrobisz

Podstawowym powodem jest fakt, że ocieplania pianą raczej nie da się przeprowadzić we własnym zakresie. Nawet przy budowie domu sposobem gospodarczym, trzeba będzie jednak poprosić o pomoc fachowca. Niejednokrotnie już eksperci udowadniali, że wcale nie podniesie to znacząco kosztów budowy, ale nadal wiele osób jest przekonanych, że samodzielne ocieplanie gorszą techniką będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Praktyka dowodzi, że ze względu na zwiększoną skuteczność izolacji piankowej, nawet gdyby oznaczało to nieco większy koszt, wciąż będzie warto zapłacić fachowcom.

Technologia uniwersalna

Jedną z najpoważniejszych zalet piany PUR jest jej uniwersalność. Na dobrą sprawę można w tej technologii wykonać termoizolację każdego dachu – bez względu na konstrukcję, wykorzystane materiały czy inne trudności techniczne. Piana doskonale przylega, świetnie eliminuje mostki termiczne, a według danych udostępnionych przez ekspertów na stronie https://cels.pl/ocieplanie-piana/, technologia konstrukcji dachu w żaden sposób nie ogranicza skuteczności izolacji pianowej.

Uniwersalność wynika również z bardzo dużej odporności piany na nieprzyjazny mikroklimat, a nawet niektóre szkodliwe czynniki, takie jak aerozole czy pyły. Mogą one zmniejszać skuteczność tradycyjnych metod dociepleń, natomiast piana PUR cały czas sprawdza się równie dobrze.

Wysoka trwałość

Piana ma tę właściwość, że tworzy jednorodną warstwę na całej powierzchni. W żadnym miejscu nie jest mostkowana, nie trzeba jej w żaden szczególny sposób mocować, a to oznacza również, że w całej swojej objętości jest tak samo mocna, wytrzymała i odporna. Tego nie zapewnia żadna inna technika dociepleń, a znaczenie tego faktu trudno przecenić. To właśnie punkty mocować są zwykle najsłabsze i izolacja wokół nich może szybko nasiąkać lub po prostu działać mniej skutecznie. Oczywiście – patrząc tylko na taki pojedynczy punkt mocowania, łatwo problem zbagatelizować, ale myśląc w większej skali, w której tych punktów jest zdecydowanie więcej na całej połaci dachu, wtedy może się okazać, że takie lokalne osłabienia wpływają nawet na szybsze zużycie czy zmęczenie całej warstwy izolacyjnej. Wniosek z tego taki, że nawet przeciętnej jakości piana – ze względu na swoją naturalną niewrażliwość na uszkodzenia i brak osłabionych punktów – będzie izolacją nie tylko skuteczniejszą, ale przede wszystkim trwalszą.

Grupa Tipmedia
Podziel się: