Hossa
Hossa
Hossa

Pierwsza praca bez doświadczenia

  • 06.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Pierwsza praca bez doświadczenia
Jeszcze kilka lat temu bezrobocie wśród młodych Polaków było wysokie i stanowiło jeden z istotniejszych problemów społecznych w kraju. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła, ale osoby młode, często bezpośrednio po szkole, wciąć miewają trudności ze znalezieniem pierwszej pracy. Przeszkodą jest tutaj przede wszystkim brak doświadczenia.
  1. Jak znaleźć pierwszą pracę?

Znalezienie pierwszej pracy jest dosyć trudne. Nie zawsze, ale generalnie pozostaje to pewnym wyzwaniem. Nawet nie tyle przez brak doświadczenia w zawodzie, co po prostu przez niewystarczającą wiedzę na temat aplikowania na oferty pracy. Wiele młodych osób coś tam wie, ponieważ słuchają znajomych, niektórzy czytają nawet fachowe poradniki. Niestety, dopiero samodzielnie zebrana praktyka aplikowania pozwala realnie ocenić różne strategie działania. Przykładowo znajomi wysyłają dziesiątki kopii cv tygodniowo do każdej firmy, która wyda im się w miarę interesująca. To błąd, zwłaszcza jeżeli rozsyłany życiorys to uniwersalny dokument, którego nadawca ani myśli modyfikować. Tymczasem szanse na znalezienie pracy mają przede wszystkim ci, którzy pokażą potencjalnemu pracodawcy, jak im zależy. A to wymaga chociażby zmodyfikowania cv pod kątem oczekiwań danej firmy.

Pierwszą pracę z reguły trzeba też sobie ,,wychodzić”. Rzadko kiedy wystarczy siedzieć na kanapie i wysyłać przez Internet cv. Szanse rosną, jeżeli kandydat pokusi się o wydruk takiego dokumentu i albo osobiście dostarczy go do siedziby firmy, albo przynajmniej wyśle go pocztą.

  1. Uzupełnienie doświadczenia to podstawa

Frustracja młodych ludzi jest zrozumiała. Zwłaszcza jeżeli szukają pracy przez kilka, kilkanaście miesięcy, a czasami i dłużej. Pojawiają się narzekania na uczelnię czy szkołę, która nie przystosowała swojego ucznia do realiów rynkowych. Zanim podejmie się próby poprawy swojej sytuacji, warto najpierw uderzyć się w pierś i zrobić rachunek sumienia. Na uczelni czy wśród rówieśników z pewnością były osoby pracujące. Na ogół wykonywana przez nie praca nie była spełnieniem marzeń, zapewne nie umożliwiała też rozwoju zawodowego. Jednak ci ludzie coś robili, zdobywali doświadczenie nie tyle branżowe, co po prostu zaznajamiali się z rynkiem pracy. Teraz jest im łatwiej, ponieważ mają co wpisać do cv, a poza tym pierwsze próby są już za nimi. Ci, którzy studenckie lata przeznaczyli wyłącznie na naukę i zabawę, muszą teraz uzupełnić doświadczenie. Można to zrobić poprzez wolontariat, ale też praktyki, staże czy podjęcie pracy w jakiejś firmie, która jednak zechce dać danej osobie szansę.

  1. Liczy się determinacja

Nigdy nie jest za późno, aby nadrobić zaległości. W pewnym momencie trzeba jednak ruszyć się z miejsca i zacząć. Zazwyczaj nie jest łatwo, a kolejne nieudane próby mogą zniechęcać. Jednak wytrwali znajdują zatrudnienie. Na początku nie musi być to stanowisko marzeń. Grunt, by wyjść z domu i wreszcie zacząć pracować. Wraz z pierwszym zatrudnieniem wraca wiara we własne możliwości, poprawia się również sytuacja finansowa, przez co zmniejsza się poziom stresu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: