Hossa
Hossa
Hossa

Systemy motywacyjne w miejscu pracy

  • 04.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Systemy motywacyjne w miejscu pracy
Jak motywować się w nowym miejscu pracy? Czy warto wybierać pracę w miejscach, gdzie zostały wprowadzone odpowiednie systemy motywacyjne? O tym dowiecie się w tym artykule.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia motywacja może nas w znaczący sposób zachęcić do podejmowania nowych wyzwań w miejscu pracy. Każdy pracownik potrzebuje motywacji, dlatego pracodawcy muszą zapewnić swoim podwładnym odpowiednie systemy motywacyjne, w przeciwnym razie – pracownik będzie rozpatrywał inne oferty pracy i zatrudni się w innym miejscu. Bardzo często systemy motywacyjne przyczyniają się do tego, że pracownik identyfikuje się firmą, w której pracuje, staje się jej integralną częścią, a to z kolei powoduje, że bardziej się angażuje w swoją pracę. Pracodawca musi pamiętać o tym, że im bardziej zmotywowany pracownik – tym lepsze wyniki dla przedsiębiorstwa.

Czy warto wprowadzać systemy motywacyjne?

Z pewnością! Jeżeli zostaną one przeprowadzone w prawidłowy sposób, efekty zauważymy już po krótkim czasie. Zazwyczaj pracownicy, którzy dostrzegają to, że ich praca jest doceniana, chcą wykonywać swoją pracę jeszcze lepiej, a swoje obowiązki jeszcze pilniej niż było do tej pory. Jeżeli czuje, że firma dba o niego, że jej na nim zależy  to po niedługim czasie zacznie się z nią identyfikować, będzie miał wrażenie, że wszystko, co tu robi, robi dla siebie, nie dla kogoś.

Systemy motywacyjne to budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy

Zazwyczaj firmy, przedsiębiorstwa, które mają prawidłowo funkcjonujące systemy motywacyjne cieszą się renomą i prestiżem. Dobra opinia firmy to coś, o co warto zabiegać, ponieważ to na nią klient zwraca największą uwagę. Jeżeli pracodawca dba o swoich pracowników i chce, aby pracowały efektywniej, czuły się lepiej w miejscu pracy – warto, aby wprowadził skuteczne systemy motywacyjne.

Jak tworzyć dobre systemy motywacyjne?

Twierdzi się często, że najlepszą motywacją są pieniądze jednak nie zawsze tak jest. Przygotowując systemy motywacyjne warto wstępnie zorientować się, co można by zapewnić pracownikom. Warto odnieść się nie tylko do ich wieku, ale również zainteresowań, specyfiki branży.  Dopasowanie systemów jest ważne, ponieważ lepiej podarować komuś coś, co mu się przyda i będzie się z tego cieszył niż coś, co kompletnie nie jest związane z przedmiotem zainteresowań czy branżą. Dobrze, aby pracodawca wcześniej zorientował się, czego tak naprawdę potrzebują jego pracownicy i co mogłoby ich zmotywować do efektywniejszej pracy. Czasami wystarczą drobne rzeczy.

Co zmotywuje pracownika do wydajniejszej pracy?

  • Najczęstszym czynnikiem, który daje pracownikowi większą chęć do pracy są pieniądze. Dodatkowy zarobek to rzecz, która najczęściej motywuje ludzi do działania. Dobrze, aby pracodawca uwzględnił wypłacanie premii co miesiąc, a nie pod koniec roku.
  • Innym czynnikiem, który może motywować ludzi do efektywniejszej pracy są świadczenia zapewniane przez pracodawcę, np. prywatna opieka medyczna, możliwość kontaktu z każdym specjalistą, rozszerzone pakiety badań.
  • Zapewnienie różnego rodzaju ubezpieczeń na życie i zdrowie przez pracodawcę.
  • Kolejnym czynnikiem może być dofinansowanie karty Multisport. Obecnie wielu ludzi uprawia sporty, ceni sobie zdrowy styl życia, dlatego pracodawca wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Z takiej karty można korzystać na basenie, siłowni i innych obiektach sportowy.
  • Niektórzy pracodawcy zachęcają swoich pracowników do pracy poprzez oferowanie biletów na wydarzenia kulturalne, bilety do kina, teatru czy opery.
Grupa Tipmedia
Podziel się: