Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Surowce do produkcji papieru- jak wybrać odpowiednie?

  • 03.01.2019, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji papieru- jak wybrać odpowiednie?
Papier. Używasz go praktycznie codzienne do różnych celów. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak niewiele o nim wiesz.

Jakie były początki wytwarzania papieru?

Jeżeli chcesz nadrobić braki w tym temacie oraz przestać powtarzać, że papier produkuje się z drzew, to trafiłeś na odpowiedni tekst. Poznaj surowce do produkcji papieru. Historia pisma rozpoczęła się naprawdę wcześnie. Historycy uznają, że można o niej mówić od chwili, w której ludzkość zaczęła posługiwać się pismem. Było to jakieś 4000 lat przed naszą erą. W chwili, gdy ludzkość odkryła pismo, zaczęła szukać możliwości, aby na czymś utrwalić swoje przemyślenia. Gliniane tabliczki to jedna z najbardziej prymitywnych form zapisu. Zamieniła się ona w papirus, który na końcowym etapie ustąpił miejsca papierowi. Skąd pochodzi? Zgodnie z wieloma źródłami jego ojczyzna to północne Chiny. Został tam znaleziony skrawek papieru datowany na ósmy rok przed naszą erą. Nie wiadomo, kto go odnalazł. Przypisuje się to chińskiemu urzędnikowi. Cai Lun, który żył w latach 50-121 oraz pracował na dworze cesarza He Di z dynastii Han. Uznawany jest za ojca papieru, chociaż bardziej precyzyjne byłoby stwierdzenie, że wynalazł on metodę masowej produkcji tego materiału. Pierwsze wykorzystywane surowce do produkcji papieru w ogóle nie były podobne do tych dostępnych obecnie. Papier czerpany, ponieważ tak nazywany był jego pierwszy wynalazek, był złożony z łyka drzew oraz krzewów morwowych i odpadów konopnych. Używano też lnu, łodyg bambusa i słomy ryżowej.

Jak dziś wygląda produkcja papieru?

Na przestrzeni wieków surowce do produkcji papieru i sam proces produkcyjny bardzo się zmieniły. Postęp spowodował, że otrzymywano papier o coraz lepszej jakości przy zastosowaniu bardziej wydajnych metod. W Polsce papier standardowo jest podzielony na: bibułkę, papier, karton, tekturę i bibułę. Jest to prosty i bardzo często stosowany podział, ale są również inne. Można go też podzielić na: nośniki informacji (na przykład afiszowy, biurowy, fotograficzny, gazetowy, książkowy, zeszytowy i kredowy) drukowy (na przykład Chromolux, MWC, samoprzylepny, ozdobny lub ULWC). Z uwagi na jego strukturę można podzielić na: bibułę, brystol, papier drzewny i papier syntetyczny. Warto wymienić jeszcze specjalistyczne wyroby papierowe. Są to między innymi: papier lakmusowy, papierosowy, rysunkowy, ścierny i toaletowy.

Jakie znamy surowce do produkcji papieru?

Czasy się zmieniają i zmieniają się też surowce do produkcji papieru. Dziś najbardziej popularna jest celuloza. Pozyskuje się ją z drewna, a następnie jest poddawana skomplikowanemu procesowi wytwarzania papieru. Warto podkreślić, że nie z samej celulozy produkowany jest papier. Zależnie od jego rodzaju, o czym było już wspominane, stosowane są rozmaite surowce do produkcji papieru. W tym miejscu dowiesz się więcej. Są to między innymi: włókno ścieru drzewnego, włókna roślinne (bambus, konopie, bawełna, len, słoma, trzcina). Wypełniacze nieorganiczne i organiczne to na przykład skrobia ziemniaczana, gips, talk, kreda i kaolin.

Grupa Tipmedia
Podziel się: