Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

5 sposobów na tańsze OC

  • 07.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
5 sposobów na tańsze OC
OC trzeba kupować, ale nikt nie powiedział, że należy za nie dużo płacić. Nie warto tego robić, bo w zamian za wyższą cenę nie dostaje się szerszej ochrony ubezpieczeniowej. Przeczytaj, jak obniżyć składkę na obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź 5 sposobów, które Ci w tym pomogą.

1. Porównanie składki w różnych towarzystwach

Jak już wspomnieliśmy, nawet jeśli wykupisz najdroższe OC na rynku, i tak nie będziesz mieć niczego ponadto niż kierowca, który zapłacił za ubezpieczenie 10 razy mniej niż Ty. Stąd prosty w wniosek, że przy kupnie polisy nie ma sensu uwzględniać innych aspektów niż wysokość składki, wybierając ofertę najtańszą z możliwych. Z kolei aby ją znaleźć, trzeba porównać oferty, które przygotowali dla Ciebie poszczególni ubezpieczyciele. Przeczytaj więcej, jak wyglądają warunki ubezpieczenia OC na ubezpieczenie OC na najtaniejuagenta.pl.

Porównanie jest możliwe w dwójnasób: albo samemu przez Internet, albo z pomocą agenta ubezpieczeniowego. Wybierając porównanie online, należy skorzystać z jednego z licznych kalkulatorów OC, które pozwalają na wyliczenie składki w różnych towarzystwach. W taki sam sposób w znalezieniu najtańszej oferty pomagają agenci ubezpieczeniowi – oczywiście tylko ci, którzy nie pracują dla jednego, konkretnego towarzystwa, lecz mają do dyspozycji polisy różnych firm.

2. Kontynuowanie polisy bez przerw i szkód

Jeśli chcesz płacić mniej za OC, jak najszybciej po uzyskaniu prawa jazdy wykup polisę na siebie lub wraz z innym bądź innymi współwłaścicielami auta. Tylko w ten sposób uzbierasz zniżki, które zagwarantują Ci korzystniejszą cenę ubezpieczenia. Warunki są dwa – po pierwsze nie możesz wyrządzać szkód w ruchu drogowym, bo za stłuczki, wypadki czy kolizje tracisz zniżki, a po drugie musisz kontynuować OC bez przerw, ponieważ w niektórych firmach nawet jednomiesięczna przerwa pomiędzy kolejnymi ubezpieczeniami może skutkować wyższą składką. Oczywiście mówimy o przerwach pomiędzy polisami dla dwóch różnych aut, bo każdy pojedynczy samochód musi być objęty OC przez cały rok pod groźbą wysokich kar dla właściciela (zobacz, czym grozi jazda bez OC).

3. Odpowiedni wybór auta

Składka ubezpieczeniowa w niemałym stopniu zależy od ubezpieczanego samochodu. Jak możesz się domyślać, nie dla każdego modelu polisa jest jednakowo tania. Jakich aut się w takim razie wystrzegać, chcąc jak najmniej zapłacić za OC? Przede wszystkim sportowych i wyposażonych w pojemne, dynamiczne silniki o dużej mocy. Polisa dla tego rodzaju samochodów może być nawet o 50% droższa niż dla miejskiego, spokojnego auta z silnikiem o pojemności nie większej niż 1600 cm3.

4. Opłacenie składki od razu

Wyraźny wpływ na wysokość składki ma to, czy opłacisz ją od razu, czy rozłożysz na raty. Najmniej zapłacisz za OC opłacone bezpośrednio po kupnie, podczas gdy polisa rozłożona na dwie albo więcej rat może kosztować nawet o 30% więcej. Z myślą o własnym portfelu wybieraj więc OC bez rat, o ile oczywiście Twoje możliwości finansowe Ci na to pozwalają. Raty powinny być ostatecznością w sytuacji, gdy nie masz na tyle własnych środków, żeby od razu opłacić składkę ubezpieczeniową.

5. Zarejestrowanie auta na drugiego właściciela (dla młodych kierowców)

Jeśli jesteś młodym kierowcą w wieku 25-30 lat bądź nie masz jeszcze żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, Twoje OC będzie bardzo drogie. Żeby nie płacić aż 2-3 tys. zł rocznie za ubezpieczenie, warto zarejestrować samochód nie tylko na siebie, ale również na innego kierowcę, który posiada wysokie zniżki. Taki manewr nic nie kosztuje, a pozwala obniżyć cenę OC nawet o 50%. Nie można jednak zapominać, że w przypadku dwóch lub więcej właścicieli odpowiadają oni solidarnie utratą zniżek za szkody wyrządzone tylko przez jednego z nich.

Grupa Tipmedia
Podziel się: