czwartek, 25 kwietnia 2024 06:21

Skąd wiedzieć, kiedy zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty?

Obecnie wiele z dolegliwości psychicznych wpisuje się na listę chorób cywilizacyjnych. Depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania to tylko część z problemów, z którymi mierzą się miliony osób na świecie. Bardzo często ich pogłębianie spowodowane jest brakiem możliwości rozmowy z drugą osobą - istnieją bowiem kwestie, o których czasem nie można powiedzieć nawet najbliższym. To właśnie tu pojawia się psychoterapeuta, którego zadaniem jest wysłuchać swojego pacjenta i bez oceniania jego postaw i zachowań udzielić pomocy w przywróceniu równowagi psychicznej.
  • 18.11.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Skąd wiedzieć, kiedy zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty?

Sytuacje, o których możesz porozmawiać z psychoterapeutą

Jak twierdzi Judyta Popów, dyplomowany terapeuta prowadzący własny gabinet psychoterapii na Pomorzu, lista problemów, z jakimi warto zgłosić się po pomoc do profesjonalisty jest długa. Pracując od wielu lat jako psychoterapeuta w Wejherowie spotyka się ona ze zróżnicowanymi przypadkami - od problemów z panowaniem nad stresem, poprzez napady agresji, aż po zaburzenia odżywiania. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, jak wiele osób cierpi na podobne dolegliwości, które kwalifikują ich do rozpoczęcia psychoterapii. Do gabinetu profesjonalisty warto zgłosić się między innymi po zaobserwowaniu takich problemów, jak:

  • depresja, lęki, utrzymujący się zły nastrój,
  • kryzysy w rodzinie, związku, problemy z dziećmi,
  • brak kontroli nad złością, agresją, smutkiem,
  • utrzymujące się poczucie winy, żalu,
  • długotrwały stres, poczucie niepokoju,
  • problemy z odżywianiem,
  • kłopoty zawodowe, brak satysfakcji i sensu życia,
  • bezsilność, zaburzenia snu,
  • przechodzenie przez żałobę.

Dlaczego warto inwestować w zdrowie psychiczne?

Judyta Popów, zapytana o korzyści z pomocy psychoterapeuty odpowiada, że dla pacjentów to przede wszystkim przepracowanie indywidualnych problemów z osobą, która nie ma prawa oceniać ich postępowania. Pracując jako psychoterapeuta w Wejherowie rozmówczyni przyznaje, że podczas pierwszych spotkań z pacjentami wyczuwalna jest niepewność w kontakcie i pewne bariery komunikacyjne, które znikają wraz z budowaniem zaufania podczas kolejnych wizyt w gabinecie.

Obserwacja własnych zachowań pod okiem profesjonalisty pomaga przewartościować myślenie pacjentów i zupełnie inaczej spojrzeć na istniejące trudności. Rolą psychoterapeuty jest zwrócenie uwagi pacjenta na źródło problemów i odnalezienie siły, która pomoże mu pokonać codzienne bariery i przywrócić spokój ducha. Pacjenci, którzy zdają sobie sprawę, że ich tajemnice nie wykroczą poza gabinet terapii dzielą się swoimi przeżyciami, o których często nie mogą wspomnieć nawet najbliższym. Proces odzyskiwania zdrowia psychicznego pod okiem profesjonalisty jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala uzyskać pacjentowi obiektywne spojrzenie terapeuty na postępy dokonane podczas leczenia.

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---