sobota, 20 kwietnia 2024 04:37

Drukarki atramentowe a laserowe – na czym polega różnica?

Dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia do drukowania, rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, że jest wiele różnych rodzajów drukarek. Dla laików, różnice między nimi mogą się z początku wydawać błahe, jednakże, kiedy dochodzi do wyboru, nie zawsze jest on łatwy. Skupmy się więc na najprawdopodobniej najprostszym obecnie podziale, a więc na drukarki atramentowe oraz laserowe.
  • 30.12.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Drukarki atramentowe a laserowe – na czym polega różnica?

 

Dyskretny urok szeleszczącego papieru

 

Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jakim ogromnym osiągnięciem technologicznym jest drukarka. Jeszcze czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu notatki lub fragmenty książek przepisywane były ręcznie (wystarczy zapytać rodziców, czy czasem już dziadków). Stworzenie domowego urządzenia kserującego i drukującego dało wytchnienie tysiącom spracowanych studenckich rąk oraz zmęczonych całonocnym bazgraniem umysłów. Wydawałoby się, że obecnie, przy powszechnym dostępie do osobistych urządzeń fotograficznych (czyli smartphone-ów) odchodzą one do lamusa. Czy w końcu nie jest znacznie łatwiej i wydajniej zrobić zdjęcie przydatnego fragmentu i przeanalizować go, kiedy się chce? Czyż nie jest stratą czasu przeszukiwanie całej sterty papierów, aby znaleźć akurat ten nam w tej chwili potrzebny? Otóż nie! Papier nadal ma swój urok i codziennie możemy się o tym przekonać, odwiedzając liczne (zarówno w większych, jak i mniejszych miastach) punkty ksero.

 

Atrament kontra laser – jakie są różnice?

 

Kiedy już zdajemy sobie sprawę z użyteczności oraz niezwykłości samego pojęcia „drukarki”, możemy przejść do określania różnic w jej podstawowych rodzajach. To, co widać na samym początku, to cena. Drukarki laserowe są zazwyczaj znacznie droższe od ich atramentowych odpowiedników. Wynika to z technologii wykorzystywanej podczas zapełniania stron. W druku laserowym, cząstki toneru rozprowadzane są po powierzchni kartki przy pomocy specjalnego „wałka”. W modelach atramentowych ruchoma głowica rozprowadza na kartce krople tuszu. Co do zasady, tonery są droższe niż wkłady atramentowe przy jednoczesnej niewielkiej różnicy w jakości drukowania (dla przykładu tusz hp 301 oraz tusz hp 302 podczas drukowania pozwalają osiągnąć jakość wydruku porównywalna z tonerami laserowymi). Co prawda wkłady do drukarek laserowych wydają się wydajniejsze, jednakże przy stale spadających cenach tuszów (szczególnie zamienników) może się okazać, że różnica jest niewielka, lub nawet wypada na korzyść urządzeń atramentowych. Często też drukarki wykorzystujące toner mogą drukować wyłącznie czarno-biało. Każdy więc powinien dokonywać wyboru urządzenia według własnego zapotrzebowania. Aby rozwiązać ewentualny dylemat, przedstawimy najważniejsze cechy urządzeń laserowych i atramentowych.

 

Zalety drukarek laserowych

 

Urządzenia laserowe słyną z wydajności. Przy pomocy jednego tonera można zazwyczaj zadrukować znacznie więcej stron niż dzięki jednemu kartridżowi tuszu. Dotyczy to przede wszystkim wydruku czarno-białego. W tym przypadku na uwagę zasługuje również szybkość wydruku, która może być nawet dwukrotnie większa niż w przypadku urządzeń atramentowych. Urządzenia laserowe charakteryzują się również wysoką jakością druku oraz tym, że nie ma ryzyka rozmazania tonera, jeśli zbyt szybko przejedziemy po nim palcem. Oczywiście, takie urządzenia mają również swoje wady. Jedną z nich jest zdecydowanie podstawowa cena zarówno samej drukarki, jak i materiałów eksploatacyjnych. Potrafi ona czasem nawet kilkukrotnie przewyższać koszt drukarki atramentowej. Urządzenia laserowe są zazwyczaj również znacząco większe od tych wykorzystujących tusz. Urządzenie tego typu jest więc dobrym rozwiązaniem do biura, gdzie liczy się szybkość drukowania, a większość wydruków jest czarno-biała.

 

Co oferują drukarki atramentowe?

 

Ze względu na swoją konstrukcję, ceny drukarek atramentowych są znacząco niższe. Takie urządzenia możemy nabyć już za niecałe sto złotych. Taki wynik jest nie do osiągnięcia w przypadku drukarek laserowych. Co więcej, sprzęty tego typu mają zazwyczaj stosunkowo kompaktowe wymiary. Nawet w przypadku tak zwanych urządzeń wielofunkcyjnych (drukarka, skaner, ksero) mogą się one zmieścić na biurku. Ponadto, w odróżnieniu od urządzeń laserowych, właściwie każda drukarka atramentowa obsługuje druk zarówno czarno-biały, jak i kolorowy. Podstawowe wady takich urządzeń, to mniejsza prędkość druku, a także konieczność częstszej, niż w przypadku drukarek laserowych, wymiany kartridżu. Oczywiście tusze same w sobie zazwyczaj kosztują znacznie mniej niż tonery (przy czym możemy również zdecydować się na niekiedy dużo tańsze zamienniki), jednakże ich wymiana również zajmuje czas i powodować może przestoje. Jest to więc dobre rozwiązanie przede wszystkim dla użytkowników domowych oraz osób drukujących w kolorze.

 

Wady drukarek laserowych zazwyczaj nie występują w drukarkach atramentowych i vice versa. Obecnie, przy intensywnym rozwoju technologii drukowania, różnice między urządzeniami poszczególnych typów wydają się zanikać. Dla przykładu tusz hp 301 oraz tusz hp 302 (to tusze zarówno czarne jak i kolorowe) zapewniają podobną jakość wydruku czarno-białego, co ich laserowe odpowiedniki. Dlatego też należy dobrze zastanowić się przed zakupem, gdyż wiele zależy nie od ceny, ale od tego, jak z urządzenia mamy zamiar korzystać.

--- Artykuł sponsorowany ---