piątek, 19 kwietnia 2024 21:03

Eternit na dachach

W latach pięćdziesiątych XX wieku pokrywano dachy tzw. eternitem. Mocne dachówki, na które mówiło się "esówki". Materiał ten był powszechnie używany podczas budowy domu, gdyż przemawiały za tym pewne ważne aspekty takiej dachówki, a mianowicie trwałość i niepodatność na silne wiatry. Co dawało pewność niezniszczalności. Takie dachy są w wielu jeszcze gospodarstwach.
  • 24.01.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Eternit na dachach

Dlaczego eternit okazał się niepożądany?

Dachówka z eternitu jest wyprodukowana z mieszaniny cementu i azbestu. Okazało się, iż zawarty  w esówkach eternit jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jest przyczyną wielu chorób płuc, w tym kilku rodzajów raka płuc. Eternit przez cały czas ulatnia się do atmosfery, a uszkodzona dachówka wyrzuca w powietrze opiłki azbestu do atmosfery. Osoby przebywające w pobliżu narażone są na wszelkiego rodzaju zapalenia dróg oddechowych.

Powstała ustawa, która nakazuje pozbyć się wszelkich materiałów, w których jest zawarty azbest, czyli także dachówek z eternitu, do roku 2032. W żadnym wypadku nie możemy demontować esówek sami. To dla nas jest zabójcze, gdyż nie mamy odpowiedniego sprzętu oraz odzieży ochronnej, przez którą nie dostałyby się opiłki do naszego organizmu przez skórę. Powstały specjalne ekipy remontowe usuwające azbest. To im musimy powierzyć funkcję rozbiórki dachu.

Środki ostrożności

Przeszkoleni robotnicy szybko i bezpiecznie usuną esówki z naszych dachów https://azbestdelta.pl/ przy odpowiednim sprzęcie i prawidłowym ubiorze prace będą szły pełną parą. My zaś nie powinniśmy wówczas wychodzić na dwór i przyglądać się pracy, gdyż nawdychamy się niewidocznych śmiercionośnych opiłków. Pracownicy są chronieni poprzez odpowiednie maski na twarz, kombinezony z kapturami, butami i rękawicami, czym my nie dysponujemy.

Firmy usuwające azbest będą wykonywać nieprzerwanie pracę przez kilka godzin. Nie wolno im w tym czasie korzystać z żadnych przerw ani na skorzystanie z toalety, ani na posiłek. Cała odzież ochronna zostaje po pracy zdjęta i wyrzucona do specjalnych szczelnych pojemników, a mężczyźni muszą wziąć prysznic i dopiero mogą założyć prywatne ubrania. Jak widać, sprawa jest naprawdę poważna i nie należy jej bagatelizować, a zlecenie rozbiórki dachu zaplanujmy jak najszybciej.

--- Artykuł sponsorowany ---