piątek, 29 marca 2024 10:51

Korekcja wzroku dla osób starszych

Po 40. roku życia wzrok człowieka zaczyna się pogarszać. Presbiopia, czyli starczowzroczność objawia się trudnościami z widzeniem z bliska. Czytanie książki lub obsługa smartfona staje się utrudniona, a dotknięty presbiopią zaczyna oddalać od siebie tekst. To pomaga w wyostrzeniu obrazu, ale z czasem naturalne starzenie oka się pogłębia. Dlatego konieczna jest korekcja wzroku.
  • 28.01.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Korekcja wzroku dla osób starszych

Co to jest presbiopia?

Powodem starczowzroczności jest utrata elastyczności soczewki i jej zesztywnienie, a co za tym idzie zmniejszona akomodacja oka. Akomodacja to funkcja narządu wzroku umożliwiająca ostre widzenia zarówno obiektów w oddali, jak i blisko nas. Oko potrafi dostosować się do odległości, na jaką patrzy i odpowiednio wyostrzyć obraz. Po czterdziestce czynność ta zostaje zaburzona, soczewka nie jest już w stanie zmieniać swojego kształtu tak dobrze, jak w młodości.

Wymaga to odpowiedniej korekcji wzroku. Pomocne mogą się okazać okulary, potocznie zwane do czytania lub soczewki kontaktowe. Nowoczesna medycyna umożliwia całkowite pozbycie się presbiopii. Laserowa korekcja wzroku to świetny wybór dla osób, które mimo wieku nie chcą się ograniczać.

Jak korygować wzrok po 40. roku życia?

Starczowzroczność najczęściej pojawia się u dalekowidzów, ale może ona dotknąć również osoby, które nie miały żadnej wady wzroku w młodości. Najpopularniejszą metodą korekcji presbiopii są okulary skupiające, czyli tzw. plusy. Osoby, które już mają nadwzroczność, będą musiały zaopatrzyć się w silniejsze szkła plusowe. Osoby z dużą krótkowzrocznością muszą natomiast dobrać okulary do czytania nieco słabsze niż te do codziennego użytku. Dotknięci wadami wzroku mogą również zdecydować się na okulary progresywne, nie ma wówczas potrzeby posiadania drugiej pary do czytania.

Dla tych, które nie przepadają za okularami, dobrym rozwiązaniem są soczewki multifokalne. Działają one progresywnie, co zapewnia ostre widzenie na każdą odległość. Nosząc takie soczewki, można zapomnieć o wadzie wzroku. Nie jest ona bowiem tak odczuwalna, a noszenie przy sobie dwóch par okularów może być uciążliwe. Najczęściej można spotkać się ze szkłami miesięcznymi lub jednodniowymi.

Okulary, soczewki, a może laser?

Laserowa korekcja wzroku wydaje się najlepszym i długotrwałym rozwiązaniem. Po zabiegu nie ma już konieczności powrotu do okularów czy soczewek kontaktowych przez długie lata. Warto pamiętać, że starzenie się gałek ocznych to naturalny proces i nie można go powstrzymać na zawsze. Jednakże laserowy zabieg pomaga oddalić postępowanie presbiopii na długi czas. Po korekcji jedno oko będzie odpowiedzialne za widzenie z daleka – oko dominujące. Podporządkowanym natomiast nazwiemy te, dzięki któremu będziemy mogli bez problemu przeczytać książkę. Takie rozwiązanie wykorzystuje naturalną asymetryczność ludzkiego ciała.

Starość i wiek średni nie muszą być kojarzone ze słabym wzrokiem i problemami z czytaniem. Obecne metody korekcji wzroku, od tych najbardziej tradycyjnych, jak okulary, po te nowoczesne, jak laser, pozwalają zapomnieć o nieprzyjemnej dolegliwości. O wzrok należy dbać przez całe życie, również po czterdziestce.

Więcej informacji znajdziecie na : https://blikpol.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---