Jak wykorzystać czas wolny z dziećmi?

  • 30.03.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wykorzystać czas wolny z dziećmi?
Każdy z nas wypełniając skrupulatnie codzienne obowiązki w podświadomości myśli o zbliżającym się weekendzie albo urlopie, spędzonym w rodzinnym gronie. I dobrze! Największym prezentem jaki dzieci mogą otrzymać od rodziców jest wspólnie spędzony czas. Wydaje się to proste, jednak w dzisiejszych czasach jesteśmy tak zabiegani, zapracowani, że czasem nie mamy nawet chwili na krótką rozmowę z dzieckiem. Dlatego jak przychodzi chwila wolnego, powinniśmy ją wykorzystać jak najlepiej się da. Możemy zabrać malucha na spacer, wycieczkę albo zostać wspólnie w domu -poczytać książki dla dzieci, zagrać w gry czy po prostu się z nimi pobawić. Najważniejsza jest bliskość i rozmowa. Jak zorganizować czas wolny, aby był on niezapomniany?

Postaw na aktywność

Aktywność na świeżym powietrzu to podstawa zdrowego trybu życia. Zaszczepmy ten nawyku dzieci już od najmłodszych lat, pokazując im jak świetnie można się przy tym bawić. Wybierzmy się na spacer do lasu, nad staw, jezioro. Pokażmy dziecku okolicę, rośliny, zwierzęta. Świat przyrody jest czymś fascynującym dla najmłodszych. Obudźmy w nich tę ciekawość i odpowiadajmy na zadawane przez nich pytania. Nieco starsze pociechy możemy zabrać na wycieczki rowerowe, rolki czy wspinaczkę. Wszystko musi być dopasowane do ich wieku i możliwości. Na świeżym powietrzu możemy pobawić się również w zabawy, na które nie mamy miejsca w domu -w chowanego, berka, podchody. Świetna zabawa, połączona z ruchem i wdychaniem świeżego powietrza, wypełnionego olejkami eterycznymi, które oczyszcza i odkaża drogi oddechowe. Same plusy!

 

Czas na kulturę

Obserwując obecne społeczeństwo dużo osób ma problem z wyrażaniem własnego zdania, asertywności, a przy tym prowadzi to do zaburzenia komunikacji. Dlatego tak ważne jest uczenie dzieci wrażliwości i krytycznego myślenia już od najmłodszych lat. Doskonałym sposobem jest oczywiście czytanie im książek dla dzieci. Poszerza to ich horyzonty, dostarcza nowych informacji, innego punktu widzenia, a także emocji. Jeśli rozkochamy ich literaturą już w najmłodszych latach, możemy mieć pewność, że sami będą chętnie sięgać po kolejne pozycje. Książki dla dzieci to jedno, ale przecież kultura to nie tylko tekst. Liczy się również muzyka, dlatego korzystajmy z niej ile się da -odtwarzajmy płyty, śpiewajmy z dziećmi piosenki, tańczmy. Kto z nas nie lubi muzyki? Świetnym pomysłem jest zabranie najmłodszych do teatru, filharmonii, muzeum, galerii sztuki. Jest to bardzo atrakcyjne, a także edukacyjne. Może najmłodsi jeszcze niewiele z tego z rozumieją, ale zaszczepi w nich to ziarenko ciekawości i otwartości na kulturę.

 

Najlepsza zabawa jest w domu!

‘Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!’ Jest to prawda tak powszechnie znana, że chyba nikt nie podważa jej słuszności. Codzienność wymusza na nas aktywność, cały czas jesteśmy w biegu w drodze do pracy, odbierając dziecko ze szkoły czy robiąc zakupy. Gdy przychodzi weekend czas postawić na relaks. I dobrze, relaks może być bardzo przyjemnym czasem spędzonym z dziećmi. Możemy wspólnie poleniuchować, porozmawiać w czasie przeciągniętego poranka, leżąc jeszcze w łóżku. W ciągu dnia dobrym pomysłem będzie pogranie w gry planszowe, które świetnie jednoczą rodzinę, a jednocześnie dostarczają nutki rywalizacji. Zabawy plastyczne świetnie rozwijają najmłodszych, bez względu na to czy postawimy na farby, kredki, lepienie w glinie, czy jeszcze coś innego. Zawsze możemy też wziąć się za wspólne gotowanie -najmłodsi to uwielbiają! Wieczorem wspaniałym nawykiem jest czytanie książek dla dzieci. W domu też może być naprawdę fajnie!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: