czwartek, 28 marca 2024 14:55

Podatki marynarzy - jak wygląda rozliczenie marynarzy kontraktowych?

Marynarze, którzy powrócili na ląd i muszą rozliczyć się z podatku, bardzo często zastanawiają się jak poprawnie to zrobić. W zależności od typu umowy, ulgi i warunki kontraktu rozliczenie każdego marynarza wygląda nieco inaczej. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć się z podatku.
  • 28.05.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Podatki marynarzy - jak wygląda rozliczenie marynarzy kontraktowych?

Rozliczanie z przychodów zagranicznych w przypadku marynarzy

Przed powstaniem Konwencji MLI rozliczenia podatkowe pomiędzy państwami były regulowane przez umowy dwustronne, mówiące o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zawarte są w nich dwa sposoby na uniknięcie tego typu sytuacji. Pierwszym jest odliczenie proporcjonalne. Dotyczy on jednak jedynie krajów, które zawarły odpowiednią umowę z Polską. W tym przypadku rozliczający odlicza od podatku, który byłby zobowiązany zapłacić w Polsce, kwotę podatku zapłaconego za granicą. Należy jednak pamiętać, że podatnik mimo wszystko musi złożyć zeznanie podatkowe od dochodu zagranicznego, nawet jeżeli nie osiąga w Polsce dochodów. Drugim sposobem zawartym w Konwencji MLI jest zwolnienie z progresją i dotyczy on podatników, którzy otrzymują dochody zarówno z zagranicy jak i z Polski. Rozliczane są one wówczas zgodnie ze skalą podatkową. Podatnik zobowiązany jest do wykazania na zeznaniu PIT-36 wszystkie dochody, zarówno z kraju jak i zza granicy. Stawka podatku jest zależna od dochodów krajowych i wynosi odpowiednio 17% lub 32%.

Podczas ustalania obowiązków podatkowych w Polsce, należy uwzględnić postanowienia Konwencji wielostronnej. Została ona podpisana 24 listopada w 2016 roku w Paryżu, w Polsce natomiast zaczęła ona obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Powstała by wspierać postanowienia umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zmodyfikowała niektóre z nich.

Jakie kroki powinien podjąć marynarz kontraktowy by rozliczyć podatek?

Zgodnie z postanowieniami Konwencji MLI marynarz ma dwa obowiązki. Pierwszy to podatki marynarzy i rozliczanie PIT-36 za rok poprzedni do 30 kwietnia każdego roku. Drugi zaś to konieczność comiesięcznego uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypełniając PIT-36 w miejscu źródła dochodu należy wykazać stosunek pracy, umowę cywilnoprawną lub prowadzenie zagranicznej pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie formularza, wpisanie poprawnych dochodów zagranicznej we wszystkich wymaganych miejscach, podać poprawny kurs NBP oraz podać kwotę podatku z uwzględnieniem wszelkich ulg, odliczeń oraz metod uniknięcia podwójnego opodatkowania.

Co w przypadku nieratyfikowania Konwencji MLI przez dane państwo?

Jeśli Konwencja nie została podpisana przez państwo, lub została, lecz nie jest jeszcze ratyfikowana, zastosowanie będą mieć umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte między danych krajem a Polską. Sytuacja z podpisywaniem Konwencji MLI zmienia się na bieżąco i przystępuje do niej coraz więcej państw, w związku z tym warto to sprawdzać każdorazowo przed rozliczaniem się.

Zmiana przepisów

Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawach podatkowych w dniu 24.09.2018r. został stworzony z myślą o marynarzach. Zawarte w nim przepisy są znaczącym ułatwieniem dla marynarzy, których dochód jest tylko z Polski. Podatnicy z polską rezydencją podatkową i zagranicznymi dochodami wciąż rozliczają się we własnym zakresie. 


 

--- Artykuł sponsorowany ---