poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:44
Reklama

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Stacja Kultura w Rumi i Polska Animacja zapraszają w dniach 28-30 marca na kolejną odsłonę Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Autor: GYROS DANCE / mat. prasowe

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. (2016, 22’31”), Balbina Bruszewska, WJTeam

„Czarnoksiężnik z krainy U.S.” to usytuowana w magicznym, owianym legendami o glorii i sławie Hollywood satyra społeczna, animowany dokument o emocjach, opierający się na motywach znanych z amerykańskiej powieści „Czarnoksiężnik z krainy OZ” L. Franka Bauma. Film opisuje słodko-gorzkie obserwacje, dylematy oraz przygody emigrantek, które tak jak Dorotka, główna bohaterka filmu, poszukują szczęścia i spełnienia w magicznym świecie daleko od domu. Chęć ukazania metafizycznej podróży w głąb kobiecej, zdefragmentowanej duszy, a także jej odbicia w świecie zewnętrznym jest wynikiem badań społecznych przeprowadzonych wśród emigrantek w Los Angeles. Film zainspirowany i oparty został na wywiadach zarejestrowanych w latach 2013-2014 w Hollywood.

Balbina Bruszewska – reżyserka i scenarzystka, autorka tekstów. Absolwentka animacji PWSFTViT w Łodzi oraz scenariopisarstwa na UCLA Extensions w Los Angeles. Artystka multimedialna znana z eklektycznych form opowiadania i zabawnych filozoficznych i socjologicznych analiz sytuacji człowieka we współczesnym świecie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów jak np. Stypendium Młoda Polska, dwie statuetki Yacha czy Grand Prix festiwalu Łodzią po Wiśle. FILMOGRAFIA: WIARA, NADZIEJA I MIŁOŚĆ (2003), MIASTO PŁYNIE (2009), DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA (2010).

***

DEBIUT (2016, 7’12”), Katarzyna Kijek, Studi Munka – SFP

Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. (Auto)ironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą chęcią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści.

 

Katarzyna Kijek – absolwentka wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się animacją oraz reżyserią krótkich form wideo, za które zdobyła nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Polsce (Żubroffka, Shortwaves, Filmowe Podlasie Atakuje!) oraz zagranicą  (Animadrid, Annecy, Scratch!).

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA WIDEOKLIP „KATACHI” (RAZEM Z PRZEMYSŁAWEM ADAMSKIM)

***

FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II (2016, 15’), Marta Pajek, Animoon

Bohaterką części drugiej tryptyku jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa że dom w którym mieszka ma nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów, wypełniony iluzjami i pokryty wzorami.

Marta Pajek – Reżyserka filmów animowanych, graficzka, malarka; zajmuje się również sztuką wideo. Urodzona w 1982 w Kielcach, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2005 uzyskała dyplom w Pracowni Filmu Animowanego u Jerzego Kuci. Dla jej twórczości ważny był także pobyt na stypendium w Turku w Finlandii – tu w Akademii Sztuk kształciła się pod opieką słynnego estońskiego reżysera filmów animowanych Priita Pärna. W animacjach Pajek znajdują odbicie nie tylko jej zainteresowania sztukami plastycznymi, grafiką, ale również tańcem, teatrem, psychologią, duchowym, intymnym krajobrazem przeżyć człowieka. FILMOGRAFIA: PO JABŁKACH (2004), ZA ŚCIANĄ (2005), SNĘPOWINA (2011).

***

GYROS DANCE (2016, 14’39”), Piotr Loc Hoang Ngoc, FUMI Studio

W pewnym mieście, gdzie jest tłoczno i dużo słońca, pod jednym dachem mieszkają dwie myszy; bliskie sobie, a jednak bardzo odmienne. Dom jest także ich miejscem pracy. Praca jest nudna i ciężka. Jemu to odpowiada, ona marzy o byciu gwiazda telewizyjną.

 

Piotr Loc Hoang Ngoc – urodzony 25. października 1985 roku w Hue, w Wietnamie. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych w PWSFTViT w Łodzi a także Kulturoznawstwa na SWPS w Warszawie. Podopieczny fundacji Kopernicus „Młodzi Przedsiębiorczy”. FILMOGRAFIA: CUDOWNY JAK PEREŁKA (2009), PYTON W KRAINIE CZARÓW (2010), STEFAN I ŻUCZEK (2012).

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2014 ZA FILM „STEFAN I ŻUCZEK” (KATEGORIA: SZKOLNA).

***

KOSMOS (2016, 2’29”), Daria Kopiec, WJTeam

Kosmos to film animowany o gadającym ciele. Mięśniach, skórze, sercu, które pragną dotyku. O ciele, które chce doświadczać obecności drugiego ciała.

 

Daria Kopiec – reżyser filmowy i teatralny. W 2003r. ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowo. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Od listopada 2006r. do marca 2007r. stażystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od 2010r. członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. FILMOGRAFIA: ANUNNAKI (2004), FEMME FATALE (2005), OSIEM (2006), ZUZANNA (2010), KAMFORA (2013), RZEKI (2014), GUCIO ZACZAROWANY (2015).

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „RZEKI” (KATEGORIA: ANIMOWANE FRASZKI).

***




Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama