poniedziałek, 29 kwietnia 2024 14:45
Reklama

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Stacja Kultura w Rumi i Polska Animacja zapraszają w dniach 28-30 marca na kolejną odsłonę Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA

Autor: GYROS DANCE / mat. prasowe

LOCUS (2016, 10’09”), Anita Kwiatkowska-Naqvi, WJTeam

Locus to podróż po świecie pamięci: rytmiczne dudnienie pociągu, za oknami uciekający krajobraz i głowa pełna myśli. Samotna kobieta w przedziale zatapia się coraz bardziej we wspomnieniach. Wraca do rodziny, ale myślami znów jest w drodze. Czasoprzestrzeń zakręca, powroty i wyjazdy zlewają się w jedną, zagmatwaną życiową podróż.

 

Anita Kwiatkowska-Naqvi – Ur. w 1986 w Krakowie. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim i animacji w PWSFTviT w Łodzi; w swoich filmach krótkometrażowych nowatorsko podchodzi do tradycyjnych technik animacji, tworząc hipnotyzujące, poetyckie światy. Oprócz reżyserii filmów animowanych zajmuje się compositingiem i efektami specjalnymi. FILMOGRAFIA: PROTOZOA (2010), CARNALIS (2012), AB OVO (2013).

***

OLBRZYM (2016, 10’41”), Marcin Podolec, FUMI Studio

Bohater „Olbrzyma” wybiera się na konkurs poetycki. By zebrać się na odwagę i pokonać własne demony, spogląda w głąb swoich wspomnień. To film o malutkim kroku dla ludzkości, ale olbrzymim kroku dla człowieka.

Marcin Podolec – urodzony 25.06.1991 w Jarosławiu; autor komiksów, animator, obecnie pracuje głównie nad rysunkowymi dokumentami i portretami. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, specjalność Film animowany. Publikuje w wydawnictwie Kultura Gniewu; współautor albumów komiksowych: „Kapitan Sheer” (2010), „Podgląd” (2014) i „Czasem” (2011), które zostało nagrodzone tytułem Polskiego Komiksu Roku; scenarzysta i rysownik albumów „Wszystko zajęte” (2012) i „Fugazi Music Club” (2013), które doczekało się kilku zagranicznych wydań, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Jego krótki animowany „Dokument” (2015) był wyświetlany i nagradzany na wielu festiwalach, między innymi DOK Leipzig, SICAF (Seul) i Clermont-Ferrand. Kolejny animowany dokument, „Olbrzym” (2016), jest filmem dyplomowym.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „DOKUMENT” (KATEGORIA: SZKOLNA).

***

PIÓRNIKT (2016, 7’43”), Magdalena Pilecka, Studio Munka – SFP

Codzienność bohatera jest urozmaicana przez wyjątkowych gości. Pojawiają się za drzwiami, które nigdy nie zostają otwarte… Pewnego dnia bohater znajduje jednak sposób by przez nie przejść i trafić w tłum pełen kolorowych dziwactw.
 

Magdalena Pilecka jest absolwentką wydziału animacji w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Jej film dyplomowy pt. „Chwast” został zrealizowany pod opieką artystyczną prof. Daniela Szczechury. W wolnym czasie zajmuje się rysowaniem najmniejszych postaci i angażowaniem ich w możliwie najkrótsze animowane przygody. Obecnie pracuje nad serialem animowanym ‚DINO or something’. Producentem wykonawczym jej debiutu PIÓRNIKT był Marek Serafiński.

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2015 ZA FILM „PIESYDENT” (KATEGORIA: OFF&GO!) ORAZ WYRÓŻNIENIA SPECJALNEGO O!PLA 2016 ZA JEDNOSEKUNDOWĄ ANIMOWANĄ FRASZKĘ „I AM”.

***

PODWÓRKO (2016, 5’), Grzegorz Wacławek, Animoon

Jedno z wielu podobnych, a jednocześnie zupełnie inne podwórko, gdzie w starych murach kryją się dziesiątki barwnych wspomnień. Dla bohatera filmu – młodego chłopca, to bezpieczne miejsce, w którym dorasta i odkrywa co to zabawa, przyjaźń i ciekawość. Po latach, gdy świat dzieciństwa zdaje się być już bardzo odległy, jako dorosły mężczyzna próbuje choć na chwilę wskrzesić dawne wspomnienia. W miejscu, które przez lata bardzo się zmieniło w przedziwny sposób łączą się radość, smutek i tęsknota za minionym szczęściem. W pamięci bohatera najsilniej rysują się właśnie obrazy z dzieciństwa. Wciąż wyraźnie jawią się kształty, kolory i wybrzmiewają znajome dźwięki. „Podwórko” jest melancholijną opowieścią o próbie powrotu do dni dziecięcej beztroski i głębokiej tęsknocie za światem, który bezpowrotnie minął.

 

Grzegorz Wacławek jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, gdzie kształcił się pod opieką Jerzego Mierzwiaka oraz studiów malarskich w pracowni Andrzeja Podkańskiego. Studia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki oraz w Łódzkiej Szkole Filmowej na wydziale Operatorskim, kierunek Animacja. Debiutował filmem „Poza Starością” (2010) zrealizowanym w autorskiej  technice wypalanej ceramiki Raku, skanowanej skanerem 3D i animowanej. Jest producentem filmowym, który od 2013 roku kreatywnie produkuje serie i pełnometrażowe animacje w swoim studio Animoon.

***

TA NIESFORNA CIELESNOŚĆ (2015, 9’45”), Joanna Wójcik, Serafiński Studio

Wyzwolona babcia odwiedza swego wnuczka i – niczym Michalina Wisłocka w „Sztuce kochania” – próbuje wprowadzić go w świat seksualnych relacji z własną cielesnością.

JOANNA WÓJCIK (ur. 1981) urodziła się w Polsce, tu mieszka i pracuje, na podkrakowskiej wsi. Studiowała animację na ASP w Krakowie oraz Universidad Politecnica w Walencji.  Animacja jest też jej pracą, już od 10 lat. Za swoje szkolne filmy (FEM i CHARON TAXI) była nagradzana na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie, w 2006 i 2009 roku. Współautorka animowanego dokumentu pt. ZABAWKI CESARZA. TĄ NIESFORNĄ CIELESNOŚĆ zrealizowała w studiu Marka Serafińskiego.




Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama