Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska

78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach. Pomorski Katyń.

  • 22.03.2018, 09:15 (aktualizacja 22.03.2018 09:45)
  • red.
78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach. Pomorski Katyń. fot. CC
GDAŃSK Dzisiaj 22 marca 2018 r. w środę o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa, Al. Legionów 13 w Gdańsku, w intencji zamordowanych w Wielki Piątek 22 marca 1940r. 67 wybitnych przedstawicieli Polonii gdańskiej, w lesie nieopodal niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Po Mszy świętej zapraszamy do modlitwy przy pomniku błogosławionego Ks. Bronisława Komorowskiego rozstrzelanego w 1940r., a następnie odwiedzenia Izby Pamięci.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”

  – Zbigniew Herbert.

22 marca 2018 r. przypada 78. rocznica zbrodni dokonanej na Polakach – czołowych przedstawicielach Polonii gdańskiej oraz działaczach plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – m.in. na pracownikach polskich urzędów, działaczach plebiscytowych, księżach, polskim przedstawicielu do Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycielach i kupcach. Dokonali jej funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy.

Szczególnym dniem był Wielki Piątek 22 marca 1940 r., kiedy rozstrzelano 67 osób w lesie nieopodal obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Należeli oni do starannie wyselekcjonowanej grupy polskich patriotów, po których miał zaginąć wszelki ślad. Zabito ich strzałem w tył głowy, a ciała wrzucono do dołu w lesie. Wśród nich było dwóch kapłanów, którzy zostali uznani za błogosławionych Kościoła katolickiego – ksiądz Bronisław Komorowski i błogosławiony ksiądz Marian Górecki.

11 stycznia 1940 r. rozstrzelany został błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski.

Łącznie w egzekucjach w styczniu i w marcu 1940 r. zamordowanych zostało 89 osób. Zbrodnia ta była wyrazem zemsty wobec osób walczących o polskość Gdańska, Warmii i Mazur.

Bohaterska i ofiarna postawa zamordowanych Polaków – działaczy Polonii gdańskiej oraz plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach – nie może być zapomniana.

Składam głęboki hołd zamordowanym. Cześć ich pamięci!

 

                                         Antoni Szymański

                                         Senator Rzeczypospolitej Polskiej

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wy...pis
wy...pis 18.04.2018, 21:58
A gdzie w tej notatce fotka Antka pis-pajaca?

Pozostałe