czwartek, 29 września 2022 12:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia Pomorza. Pomorski Katyń - rocznica Wielkiego Piątku 1940 roku!

Historia Pomorza. Pomorski Katyń - rocznica Wielkiego Piątku 1940 roku!

Pomorski Katyń - rocznica Wielkiego Piątku 1940 roku!

22 marca przypada kolejna rocznica rytualnego mordu, którego dokonali funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy na elicie Polaków z terenu Gdańska i Pomorza. Stało się to w Wielki Piątek 1940 r. w lesie, niedaleko niemieckiego obozu śmierci KL Stutthof.

22 marca 1940 r. to wyjątkowy dzień w historii Pomorza. To dzień, kiedy przypada rocznica  dokonania rytualnego mordu przez funkcjonariuszy niemieckiej III Rzeszy na Polakach z terenu Gdańska i Pomorza. Zimą i wiosną 1940 r. Niemcy przeprowadzili krwawe egzekucje na Polakach, którzy zasłużyli się w krzewieniu polskości Pomorza i Gdańska. Sposób przeprowadzenia i czas egzekucji jest zbieżny z wymordowaniem na wschodzie – w Katyniu, Charkowie i w innych nieznanych do dzisiaj miejscach, naszych oficerów przez Sowietów. Strzałem w tył głowy, nad wykopanym grobem w lesie, w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, zostali pozbawieni życia niewinni ludzie. Stało się to w Wielki Piątek, 22 marca 1940 roku – w dzień Męki Chrystusa. Zasypani warstwą piachu i posadzonymi brzozami na ich zbiorowym grobie, mieli zniknąć z pamięci i historii Polski. Na szczęście hitlerowskim katom nie udał się zbrodniczy zamysł.
Mimo, że historia mordu działaczy Polonii Gdańskiej i Plebiscytu nie do końca jest znana wielu ludziom na Pomorzu, to powinniśmy wyjątkowo w tym szczególnym dniu - 22 marca – czcić ich pamięć i doceniać to, jak bardzo kochali Polskę, Pomorze i Gdańsk oraz walczyli o naszą tożsamość narodową. Wierzę, że ich los doczeka się lepszego i właściwego uznania przez władze państwowe i samorządowe naszego regionu. W szczególności zaś pamięć i zobowiązanie o Nich ciąży na władzach i społeczności Gdańska, aby ze szczególną czcią i zaangażowaniem pamiętać o ich nagrobkach na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” i miejscu egzekucji w lesie sztutowskim.

Historia Pomorskiego Katynia przedstawiona jest poniżej w załączonym dodatku historycznym, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Pomorskiego z okazji 75. rocznicy mordu elity Polaków.

Kliknij na okładkę dodatku w celu przeczytania

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

                                                                      

 

                            

 

                          

 

                           

                            

        

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama