Obowiązki sprzedające samochód – co zrobić po transakcji?

  • 13.01.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Obowiązki sprzedające samochód – co zrobić po transakcji?
Sprzedajesz auto i zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, gdy transakcja dobiegnie już końca? W tym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zaczynamy!

Jeśli zamieniłeś starszy pojazd na nowszy

W takiej sytuacji powinieneś pamiętać o ubezpieczeniu nowego nabytku. Najważniejsza jest obowiązkowa polisa OC, ale nie możesz zapomnieć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia autocasco. Dzięki połączeniu tych dwóch polis otrzymasz pakiet, który sprawi, że będziesz chroniony w kompleksowy sposób. Wejdź tutaj: https://obcasy.pl/ac-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze AC.

Co powinien zrobić sprzedawca po zbyciu pojazdu?

Istnieje kilka formalności, które czekają na sprzedawcę i bez których transakcja nie będzie uznana za legalną. Poniżej znajdziesz opis każdej z nich.

  1. Poinformowanie wydziału komunikacji

Zgodnie z prawem, jeśli sprzedałeś pojazd, powinieneś poinformować o tym wydział komunikacji. Ważne jednak jest to, by wydział, do którego się udasz, był tym samym, w którym rejestrowałeś samochód. Na zgłoszenie zbycia pojazdu masz 30 dni.

Dlaczego to takie ważne?

Wyobraź sobie, że osoba, która kupiła od Ciebie samochód wzięła udział w wypadku drogowym, który sama spowodowała. W dokumentach w dalszym ciągu to Ty będziesz figurował jako prawowitym właściciel auta, co z kolei sprawi, że cała odpowiedzialność za zdarzenie zostanie przypisana Tobie. Jeśli więc nie chcesz płacić za czyjeś błędy, od razu po przekazaniu samochodu, udaj się do wydziału komunikacji i wyrejestruj samochód. Możesz to zrobić osobiście, składając w wydziale komunikacji papierowy wniosek z załącznikiem w postaci umowy kupna-sprzedaży. Drugim, znacznie wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

  1. Poinformowanie ubezpieczyciela

Sprzedaż auta to również ważna wiadomość dla Twojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Najważniejsze powody, dla których powinieneś jak najszybciej poinformować towarzystwo o zmianie właściciela pojazdu to:

  • zapobiegnięcie automatycznego przedłużenia polisy

  • przeniesienie obowiązku zapłaty kolejnej raty na nowego właściciela pojazdu,

  • przypisanie ewentualnej szkody komunikacyjnej do kona nowego właściciela.

Jeśli zdarzy się tak, że zapomnisz powiadomić ubezpieczyciela, to nic straconego. Zawsze bowiem możesz zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy, ale wiedz, że będzie to się wiązać kosztami, którymi zostaniesz obciążony. Ktoś w końcu musi zapłacić za okres, w jakim ubezpieczenie było aktywne.

W jaki sposób poinformować firmę ubezpieczeniową?

Większość towarzystw udostępnia na swojej stronie specjalny formularz, który należy wydrukować, wypełnić i wysłać tradycyjną pocztą. Pamiętaj, by do formularza dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży. Sprawdź też, czy Twój ubezpieczyciel nie oferuje założenia konta online, za pośrednictwem, którego możliwe jest załatwianie różnych spraw związanych z Twoją polisą. Pamiętaj też, że w przypadku, gdy nowy właściciel samochodu zdecyduje się na zakup nowego ubezpieczenia, a Ty zapłaciłeś za OC z góry, należy Ci się zwrot poniesionych kosztów za okres, w którym nie korzystałeś z ochrony gwarantowanej przez polisę.

Pamiętaj o umowie

Dobrze sporządzona umowa jest gwarantem całej transakcji. Jeśli zależy Ci na tym, by sprzedaż przebiegła w legalny i niczym niezakłócony sposób, zapoznaj się z informacjami zawartymi w tym poradniku i miej pewność, że Twoja umowa jest poprawnie sporządzona.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: