Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Pilarka spalinowa – praca i sztuka

  • 25.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pilarka spalinowa – praca i sztuka
Czy zastanawialiście się kiedyś, co różni rzemiosło od prawdziwej sztuki? Chodzi mniej więcej o różnicę między mechanicznie i regularnie wykonywaną pracą, najczęściej utylitarną a pasją tworzenia, która wypływa z duchowych przeżyć. W niektórych przypadkach jednak granica między rzemiosłem a sztuką może być cieńsza, niż nam się wydaje. Na przykład w tak prozaicznej na pierwszy rzut oka narzędziu, jak pilarka spalinowa.

Jeśli mielibyśmy wskazać najpopularniejszy materiał budulcowy wszechczasów, to najprawdopodobniej byłoby to drewno. Pomimo tego, że dziś raczej stawia się budynki oparte o innego typu konstrukcje, to jednak drewno pozostaje najczęściej istotnym ich czynnikiem, zwłaszcza jeśli chodzi o budownictwo domowe. Jednak nie tylko tu ma ono szerokie zastosowanie. Można je oczywiście wykorzystać do różnych konstrukcji ogrodowych, meblowych czy choćby przygotować do palenia w kominku. W Polsce, która może spokojnie uchodzić jako kraj drewna (dość wspomnieć, że niemal jedną trzecią powierzchni naszego kraju pokrywają lasy), jest ono wykorzystywane na najróżniejsze sposoby. Jeśli więc masz kontakt z drewnem, albo w najbliższej przyszłości planujesz taki mieć, dobrze zaopatrzyć się w przedmiot, który ułatwi jego obróbkę. A takim niewątpliwie jest pilarka spalinowa.

 

Praktyczne zastosowanie pilarki spalinowej

Słownikowo rzecz ujmując, pilarka to urządzenie służące do obróbki drewna (ale też innych materiałów), zarówno na skalę przemysłową, jak i wykorzystanie indywidualne, na przykład do przycinania drzew i żywopłotów. Posiada również zastosowanie w ekstremalnych przypadkach, na przykład w przypadku, kiedy po gwałtownej burzy jakieś drzewo wyląduje na naszym samochodzie, czy w ogóle w ratownictwie. Najczęściej wykorzystuje się je chyba jednak do prac leśnych, do ścinania drzew i dzielenia ich na mniejsze, łatwiejsze w transporcie kawałki. W zależności od podejmowanej pracy wybierzemy różne typy pilarek. Na przykład w celu intensywnych prac leśnych lepsze na pewno będzie stabilne urządzenie spalinowe z dużą pojemnością cylindra na paliwo, ale też takie, które tego paliwa zużywa jak najmniej. W innych wypadkach, na przykład do przycinania przydomowych drzewostanów, nie będziemy potrzebować aż tak „ciężkiego” sprzętu. W tym wypadku bardziej przydatne mogą okazać się pilarki korzystające z pracy akumulatora, które nie trzeba zasilać paliwem. Są one lżejsze, bardziej zwrotne i poręczniejsze, czyli idealne do prac w ogrodzie przy mniejszej intensywności.

Sztuka rzeźbienia w drewnie

Jednak czasy się zmieniają i to, co w przeszłości miało bardzo wąskie zastosowanie, dziś wykorzystuje się na dziesiątki innych sposobów. Najlepszym chyba tego przykładem są smartfony, które z przyzwyczajenia chyba tylko nazywamy jeszcze telefonami komórkowymi. W rzeczywistości funkcja dzwonienia stała się jedną z wielu w nowoczesnych urządzeniach, które wykorzystujemy do surfowania po Internecie, mierzenia czasu i odległości czy nawigacji w samochodzie. Niejako podobnie jest z pilarkami, dla których znaleziono również inne niż to powyższe, praktyczne zastosowanie. Otóż często wykorzystuje się je również do działalności bliższej sztuce niż rzemiosłu (ewentualnie rzemiosłu artystycznemu), mianowicie do rzeźbienia w drewnie. Niektórzy złapią się za głowę i powiedzą, że Wit Stwosz przewraca się w grobie – ci jednak nie widzieli chyba perełek, jakie spod takiego mechanicznego dłuta potrafią wyjść. Kto może zostać takim rzeźbiarzem? Praktycznie każdy, nawet ten, kto wcześniej nie miał szerszego kontaktu z pilarkami. Dobrze jednak byłoby, aby wcześniej podszkolił się pod okiem odpowiedniego instruktora, jak korzystać z tego typu narzędzi, jaką prowadnicę najlepiej wybrać do rzeźbienia w drewnie, jakiego typu i jakiej ciężkości pilarki wybrać. Reszta będzie kwestią wyobraźni i samozaparcia.

Czego szukać?

Sam wybór pilarki spalinowej nie powinien być większym problemem. Przede wszystkim dlatego, że z reguły wiemy, w jakim celu będziemy wykorzystywać to narzędzie. Wystarczy znaleźć odpowiednie urządzenie (pilarka spalinowa czy akumulatorowa), z potrzebnymi funkcjami i odpowiedniej długości prowadnicą. Problem może zacząć się w momencie przeglądania internetowych katalogów producentów pilarek, ponieważ zazwyczaj ich oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana. Nie jest tajemnicą, że z reguły sięgamy po sprawdzone narzędzia, cenionych firm, nawet jeśli kosztowałoby to nas nieco więcej, niż kupno taniego, ale niesprawdzonego sprzętu. Najbardziej rozpoznawalnymi producentami pilarek na rynku są takie firmy jak Stihl czy Husqvarna. Zwłaszcza istniejąca od kilkuset lat szwedzka Husqvarna może pochwalić się szeroką ofertą w tym zakresie, stawiając nie tylko na rozwój techniczny pilarek, ale też na inne walory, jak hałas czy emisję spalin (szczegółową ofertę można znaleźć na stronie internetowej producenta: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/pilarki/). Firma przede wszystkim oferuje sprzęt bardzo łatwy i bezpieczny w użyciu: z łatwym rozruchem, automatycznym uruchamianiem hamulca piły i efektywnym zużyciem paliwa. Efektywność w tym przypadku bardzo łatwo połączyć z bliźniaczą efektownością – zwłaszcza, kiedy mowa o wynika pracy z pomocą pilarek.

Grupa Tipmedia
Podziel się: