piątek, 26 kwietnia 2024 04:23

Z czego składają się konstrukcje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to coraz chętniej wybierany sposób na zerwanie z wysokimi rachunkami za prąd. Przydomowa elektrownia słoneczna to jednak nie tylko panele słoneczne. Co jeszcze jest potrzebne, by przetworzyć energię słońca w energię elektryczną?
  • 17.09.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Z czego składają się konstrukcje fotowoltaiczne?

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Ceny prądu nieustannie idą w górę, potrzeby klientów zaś są coraz większe. Nic więc dziwnego, że Polacy poszukują alternatywnych rozwiązań. W ostatnich latach to właśnie fotowoltaika stała się sposobem na uniezależnienie się od lokalnego dostawcy prądu. Te alternatywne źródło energii wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu może być wykorzystywane niemalże na całym świecie. Jego instalacja wymaga jednak niemałego wkładu finansowego. Koszt takiego systemu to w zależności od jego wielkości od osiemnastu do nawet dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Dla wielu gospodarstw domowych kwota ta jest więc poza zasięgiem. Inwestycja zwraca się najczęściej po kilku latach. Na szczęście wciąż można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, które częściowo lub nawet w całości pokrywają koszty zakupu i montażu. Oferowane są również pożyczki z bardzo korzystnym oprocentowaniem. Dzięki temu każdy ma szansę zasilać swój dom energią słoneczną. Moc takiej instalacji obliczana jest na podstawie zużycia prądu w poprzednim roku. Taką informację bez problemu otrzymamy od naszego dostawcy prądy. Przyjęło się jednak, że na jedno gospodarstwo wystarczy fotowoltaika o mocy 5 kWp.

Konstrukcje fotowoltaiczne – co jest niezbędne?

Wiele osób może pomyśleć, że zestawy fotowoltaiczne to panele słoneczne. Tymczasem pełen zestaw to zdecydowanie więcej niż ogniwa przechwytujące promieniowanie. Oczywiście, pochłaniają one największą część budżetu, jednakże byłyby bezużyteczne, gdyby nie pozostałe elementy. Mowa tu chociażby o falowniku sieciowym, który zamienia prąd stały z paneli na prąd zmienny. Bardzo ważne są także bezpieczniki, przewody, czy ograniczniki przepięć. Dopełnieniem instalacji są konstrukcje fotowoltaiczne, które gwarantują stabilne i bezpieczne mocowanie systemu. Obecnie wyróżniamy trzy typy przeznaczone do konkretnych miejsc. Znajdziesz je pod tym linkiem https://sklep.ekotechnologia.eu/. Odrębne konstrukcje fotowoltaiczne znajdziemy bowiem dla dachów skośnych, inne zaś dla płaskich i instalacji naziemnej. Dwa ostatnie zaś typy gwarantują nawet lepszą skuteczność instalacji. Takie konstrukcje fotowoltaiczne bowiem posiadają stałe, optymalne nachylenie. W przypadku dachów skośnych wszystko zależy od dopasowania zestawu do stopnia nachylenia całej konstrukcji.

Materiał partnera