Stres w pracy - jakie są sposoby na walkę z nim?

  • 23.03.2020, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Stres w pracy - jakie są sposoby na walkę z nim?
Każdy z nas chciałby spędzać codziennie 8 h w pracy idealnej - takiej, spełniającej nas, stale otoczeni życzliwymi profesjonalistami i i, co najważniejsze, nie powodującej dużych stresów. Taka idealna, łączą w sobie wszystkie elementy, praca jest prawdopodobnie nie możliwa. Ale istnieją sposoby na rdzenie sobie na stres w pracy.

Stres w naszym życiu - w pracy, w szkole, w życiu rodzinnym, to element, naprawdę, nieunikniony. Istnieją jednak metody na złagodzenie poczucia stresu i niepokoju w pracy, tak różnorodne, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Spójrz z perspektywą

Człowiek ma naturalną, wewnętrzną potrzebę krytyki i oceniania siebie bardzo surowo. Jeśli nie jesteśmy ślepo w siebie zapatrzeni, każda sytuacja stresowa wyzwoli w nas autokrytykę. I tego nie zmienimy. Jednak możemy sobie pomóc, uświadamiając sobie, że nie tylko my mamy wątpliwości, co do naszej pracy, nie tylko my się stresujemy, i co najistotniejsze, nie tylko my popełniamy błędy.

Dziwne, ale, obiecujemy, przydatne ćwiczenie na dzisiaj wieczór: usiądź z kartką, wypisz listę kilku osób, z którymi stykasz się codziennie w pracy, i... wypisz przynajmniej 2 błędy, które zrobił Tomek, Monika, Krystian i Ania. A teraz pomyśl, ile błędów zrobiłeś Ty? Jeden? Może dwa drobne? Jak co dzień. Każdy z nas cały czas popełnia błędy, których inni nie dostrzegają, a nawet jeśli, od razu puszczają w niepamięć.

Miej hobby, uprawiaj sport

Te rady wydają się być oklepanym frazesem, ale... skądś się wzięły. I mają bardzo dużo sensu. Każde hobby; sportowe - bieganie, yoga, tenis; kreatywne: malowanie, pisanie, gra na instrumencie; techniczne - długie godziny w garażu pod maską ulubionego samochodu; czy na przykład długie spacery z psem po lesie. Wszystko, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność, regularnie powtarzane wydziela endorfiny i sprawia, że chcesz robić to coraz częściej i lepiej, zdobywać praktykę i wiedzę.

No dobrze, ale jak ma się to do pracy? Będziesz w o wiele lepszym nastroju, podczas całego długiego dnia w biurze, wiedząc, że na koniec dnia czeka Cię ulubione zajęcie. Krótkie przerwy na pomyślenie o tym, ile km chcesz przebiec dziś wieczorem, zrelaksują Cię. A zrelaksowany wypełnisz swoje obowiązki efektywniej; popełnisz mnie błędów, będziesz bardziej skoncentrowany i pewny siebie.

Rób sobie przerwy

Siadasz przy biurku o 7:55, a pierwszy raz wstajesz o...14:30? Odkładając od dwóch godzin przerwę  na obiad. taki ciągły tryb pracy bardzo źle wpływa na naszą wydajność, a także kondycję organizmu. Warto zaplanować sobie parominutowe przerwy w ciągu dnia pracy.

Co więcej można robić poza kawą, papierosem i toaletą? Jest mnóstwo opcji. Wyjdź na zewnątrz i obejdź budynek, w którym pracujesz. Nie chcesz wychodzić na zimno? Przejdź się po całości schodów w Twoim budynku. Ile razy można krążyć wokół jednego budynku i chodzić z góry na dół? Obejdź budynki znajdujące się w pobliżu, poprzyglądaj się witrynom, ogłoszeniom, postaraj się zauważyć w każdym miejscu jakieś szczegóły - ładne kwiaty czy ciekawy szyld

Podsumowanie

Praca nigdy nie będzie zupełnie lekka i przyjemna, ale jest kilka sposobów, dzięki którym możemy ją umilić. Nie stawiajmy sobie także zbyt wysokich na nasze możliwości celów, nauczmy się asertywności, rozmawiajmy o naszych wątpliwościach z szefostwem i współpracownikami. Na pewno każdy z nas może wypracować sobie tryb pracy, do której codziennie będzie wchodził z przyjemnością.

Więcej informacji znajdziesz w artykule https://primalife.pl/style/jak-radzic-sobie-ze-stresem-w-pracy-podpowiadamy

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: