niedziela, 25 września 2022 22:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Muzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:w miesiącach wrzesień-czerwiec:

wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-18:00w miesiącach lipiec-sierpień:

wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-20:00W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Kasy Muzeum są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach:wrzesień-czerwiec: 9:30-17:00

lipiec-sierpień: 9:30-19:00 INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCHinformacje o dostępności biletów danego dnia, zakup biletu w internetowym systemie sprzedaży, faktury, informacje o rezerwacjach, zwroty i reklamacjetel.: +48 58 760 09 60

e-mail: [email protected]MUZEUM W 2022 R. BĘDZIE NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH W NASTĘPUJĄCYCH TERMINACH:
 • 1.01 sobota Nowy Rok

 • 6.01 czwartek Trzech Króli

 • 16.04 sobota Wielkanocna

 • 17.04 niedziela Wielkanocna

 • 18.04 poniedziałek Wielkanocny

 • 16.06 czwartek Boże Ciało

 • 15.08 poniedziałek Wniebowzięcie NP

 • 01.11 wtorek Wszystkich Świętych

 • 24.12 sobota Wigilia

 • 25.12 niedziela Boże Narodzenie

 • 26.12 poniedziałek Boże Narodzenie

 • 31.12 sobota Sylwester INFORMACJE O WYSTAWIE GŁÓWNEJSercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, te zaś, w miarę potrzeby na mniejsze sale, poświęcone konkretnym wydarzeniom bądź zagadnieniom.Na wystawie głównej znajduje się niemal 3 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest około 260. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi teatry wojny czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie".Wystawę główną zaprojektowała belgijska pracownia Tempora, która została wyłoniona w międzynarodowym konkursie na projekt ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w 2009 r. Szczególnie istotne w tym projekcie jest odejście od koncepcji ekspozycji planszowej w stronę zróżnicowanej ekspozycji przestrzennej. O atrakcyjności tego projektu świadczy również bogactwo form scenograficznych oraz oryginalność zaproponowanych rozwiązań wystawienniczych. Walory scenograficzne projektu stworzą zwiedzającym możliwość emocjonalnej identyfikacji z kontekstem historycznym i indywidualnymi doświadczeniami ludzkimi czasów wojny.Pracownia projektowa Tempora S.A. ma siedzibę Brukseli, została założona w 1998 r. Specjalizuje się w koncepcji, realizacji i promocji wystaw kulturalnych. Do osiągnięć Tempory, oprócz wygrania konkursu na koncepcję i realizację wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, można zaliczyć m.in.: projekt scenografii w Memoriale Bitwy pod Waterloo, Muzeum Europy w Brukseli czy Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. W 2007 r. w Brukseli zaprezentowano wystawę przygotowaną przez firmę Tempora pt. Europa - to nasza historia!, opowiadającą o procesie powstawania Unii Europejskiej, która była również prezentowana we Wrocławiu.
Lokalizacja
pl. Władysława Bartoszewskiego 1 Gdańsk
Rozpoczęcie: 23.05.2022 08:00
Zakończenie: 23.05.2023 08:00
Reklama