niedziela, 25 września 2022 22:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Piwnica Romańska oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Piwnica Romańska oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku


Godziny otwarciaponiedziałek: nieczynne

wtorek: 10:00–17:00

środa: 10:00–18:00

czwartek: 10:00–17:00

piątek: 10:00–17:00

sobota: 10:00–17:00

niedziela: 10:00–17:00Ostatnie wejście – na pół godziny przed zamknięciem.Dni świąteczne w 2022 roku1 stycznia (Nowy Rok, sobota) – nieczynne

6 stycznia (Trzech Króli, czwartek) – nieczynne

16 kwietnia (Wielka Sobota) – czynne w godz. 10:00–13:00

17 kwietnia (Wielkanoc, niedziela) – nieczynne

18 kwietnia (Wielkanoc, poniedziałek) – nieczynne

1 maja (Święto Pracy, niedziela) – czynne w godz. 10:00–17:00

3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, wtorek) – czynne w godz. 10:00–17:00

15 maja (niedziela po Nocy Muzeów) – nieczynne

5 czerwca (Zielone Świątki, niedziela) – czynne w godz. 10:00–17:00

16 czerwca (Boże Ciało, czwartek) – nieczynne

15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP, poniedziałek) – nieczynne

1 listopada (Wszystkich Świętych, wtorek) – nieczynne

11 listopada (Święto Niepodległości, piątek) – nieczynne

24 grudnia (Wigilia, sobota) – nieczynne

25 grudnia (Boże Narodzenie, niedziela) – nieczynne

26 grudnia (Boże Narodzenie, poniedziałek) – nieczynne

31 grudnia (Sylwester, sobota) – czynne w godz. 10:00–14:00
Jak do niej trafić?Piwnica Romańska – najnowszy oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – mieści się w samym sercu historycznego centrum Gdańska, na placu Dominikańskim (tuż obok hali targowej). Do Piwnicy wchodzi się przez zielony pawilon z szyldem Muzeum.Piwnica, czyli właściwie co?Piwnica to zabytkowa pozostałość po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów, w którym niegdyś pełniła funkcje jadalni oraz kuchni. Drugi człon jej nazwy – „Romańska” – odnosi się do stylu architektonicznego, w jakim została wykonana.Muzeum uruchamia nowy oddziałPiwnica została odkryta na przełomie 2005 i 2006 r., a następnie poddana badaniom archeologicznym w latach 2007-2008. Otwarcie obiektu dla zwiedzających miało miejsce 30 grudnia 2014 roku. Obiekt dostępny jest przez cały rok i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Gdańska – potwierdza to niesłabnące zainteresowanie ze strony zwiedzających.Co znajdziemy na miejscu?

Zwiedzający schodzą schodami do dawnych klasztornych pomieszczeń, a po zwiedzeniu piwnic oraz wystawy stałej wychodzą na powierzchnię drugim ciągiem schodów. Na wystawie prezentowany jest film ukazujący historię terenu, na którym ulokowany był niegdysiejszy klasztor dominikański. Prezentowane są także wyniki prac archeologicznych oraz część znalezionych tu zabytków. Główną atrakcją jest refektarz (jadalnia), przez który gości prowadzi wirtualny przewodnik. Część ekspozycji stanowi także pochodzące z XVI/XVII wieku tzw. ossuarium, czyli miejsce, w którym składowano kości zmarłych, odkryte obok zabytkowej budowli.Dlaczego warto wybrać się do Piwnicy?Piwnica Romańska wraz ze stworzoną w Hali Targowej ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja, tworzy unikatowy w skali Polski kompleks prezentujący najstarsze zabytki architektury murowanej.Wystawa stała „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”Wystawa prezentowana jest w niepowtarzalnej scenerii odrestaurowanych piwnic romańskich – najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku. Na wystawie ukazane zostały wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych, których efektem było odkrycie reliktów XIII-wiecznej architektury, położonych pod placem Dominikańskim, a także osady i cmentarza użytkowanego od X do XIX w. By jak najlepiej zaprezentować odkryte relikty, wykonane zostały specjalne animacje komputerowe. W sposób dynamiczny ukazują one zrekonstruowany (na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych) wygląd budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne. Ponadto, animacje te stanowią część filmu prezentowanego w pomieszczeniu dobudowanym do Piwnicy Romańskiej – to od niego rozpoczyna się zwiedzanie. Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. Podświetlaniu towarzyszy komentarz merytoryczny lektora. Uzupełnieniem ekspozycji są zabytki odkryte w trakcie badań wykopaliskowych na placu Dominikańskim. Warto również zaznaczyć, iż wystawa została przygotowana w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Lokalizacja
pl. Dominikański 1 Gdańsk
Rozpoczęcie: 23.05.2022 13:00
Zakończenie: 23.05.2023 13:00
Reklama