wtorek, 21 kwietnia 2026 10:54
Reklama

Dzieje lokalnego futbolu na wystawie w zamku

MALBORK. Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowuje się do niecodziennej wystawy. Tematem będą dzieje piłki nożnej, czyli wszystko, co wiąże się z „kopaniem” od czasów nawet przedwojennych aż do dzisiejszej, malborskiej Pomezanii.
Piłkarski akcent przygotowuje malborskie Muzeum Zamkowe na czas Euro 2012. Będzie nim wystawa poświęcona historii futbolu w Malborku.
- Zaprezentujemy dzieje piłki nożnej: drużyn, sylwetki zawodników, barwy klubowe, a wszystko w dużej perspektywie czasowej, od 1945 r., a nawet sprzed czasu wojny – mówi Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. – Najważniejsza część wystawy będzie dotyczyła drużyny Pomezanii, a sama ekspozycja będzie z dużą liczbą zdjęć.
Oprócz archiwalnych fotogramów, w przyziemiu Karwanu, będzie można zobaczyć stroje sportowe, wszelkie trofea: puchary, dyplomy i inne gadżety związane z piłką nożną. Materiały w znacznej większości będą pochodziły z prywatnych kolekcji.
- Zaproszenie do wspólnego tworzenia wystawy otrzymali założyciele klubu oraz działacze piłkarscy w naszym mieście. Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia z historii oraz pamiątki - koszulki, szaliki, puchary, medale itd. Trwają prace nad zbieraniem eksponatów i wyszukiwaniem osób, które mogłyby być w posiadaniu pamiątek bądź informacji na ten temat i przekazać je na potrzeby wystawy – dodaje Piotr Szwedowski, sekretarz miasta.
Wystawa będzie funkcjonowała przed i podczas Mistrzostw Europy Euro 2012, by we wrześniu trafić do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a potem do galerii w Szpitalu Jerozolimskim. Inauguracja zaplanowana jest na drugą połowę maja i będzie ją można oglądać bezpłatnie do końca sierpnia.
Tę czasową ekspozycję przygotowuje Muzeum Zamkowe przy udziale malborskiego starostwa, magistratu i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Bractwa Piłkarskiego Pomezania.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama