Piątek, 12 sierpnia 2022 07:20
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Ekologia

Inteligentne śmietniki mają poprawić jakość segregacji odpadów w mieście
Inteligentne śmietniki mają poprawić jakość segregacji odpadów w mieście

Jeszcze w tym roku na wybranych rumskich osiedlach zamontowane zostaną inteligentne śmietniki. Nowoczesne zbiorniki będą obsługiwane w ramach centralnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) pozwalającego przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu. Dzięki nowej technologii rumski system gospodarki odpadami ma być wydajniejszy, tańszy i bardziej ekologiczny.

Wczoraj, 15:41
Śmierdzące ścieki do rowu przy polach. Poważny ekologiczny problem
Śmierdzące ścieki do rowu przy polach. Poważny ekologiczny problem

Do redakcji Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl zgłoszono sprawę zanieczyszczenia wody w rowie melioracyjnym, znajdującym się gospodarstwie rolnym, obok zabudowy domu jednorodzinnego w Bielawkach 7 państwa Anety i Dawida Rąbały. Postanowiliśmy udać się na miejsce. Była piękna czerwcowa pogoda. Niedawno padało więc brzydki zapach nie był zbyt wyczuwalny, o skali zanieczyszczeń przekonaliśmy dopiero się gdy przeszliśmy się wzdłuż rowu melioracyjnego. Byliśmy w szoku tym co zobaczyliśmy. Oleista ciecz na wodzie i zalegające substancje na brzegach rowu...

05.08.2022 10:30
Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań
Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań

Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców powiatu sztumskiego pracuje poza powiatem sztumskim, a nawet Powiślem. Wielu w Trójmieście, a tam zwykle całodniowa praca fizyczna lub umysłowa przed komputerem w dusznym biurowcu... Na szczęście od jakiegoś czasu, dzięki inicjatywie społeczników ze Stowarzyszenia „Przystań Balewo” w gminie Mikołajki Pomorskie udaje się skutecznie zaangażować społeczność Balewa i okolic do wspólnych działań i co równie ważne – zabawy i integracji. Takie przedsięwzięcia budują lokalną wspólnotę, bo cóż lepiej łączy jak nie dążenie do osiągnięcia wspólnego celu? Tym celem jest ekologia i współpraca.

29.07.2022 19:15
Do zobaczenia w lesie
Do zobaczenia w lesie

Lato to idealny czas, aby ruszyć w nieznane lub chociaż poznać albo nawet odkryć na nowo miejsca, w których żyjemy. Turyści przybywający nad morze często nie zdają sobie sprawy z tego, że tereny nadmorskie to nie tylko piękna złocista plaża, lecz także wspaniałe lasy pełne tajemnic, ciekawych historii, osobliwości przyrodniczych i atrakcji turystycznych.

29.07.2022 07:57
Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark
Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark

Zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania - farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano niemal 105 tys. sztuk o łącznej mocy około 48 MW. Farma będzie składać się z niemal 150 tys. paneli o łącznej mocy 62 MW. Ma ruszyć w 2023 r., po ukończeniu rozbudowy pobliskiego Głównego Punktu Zasilania.

28.07.2022 13:21
Uczmy się ekonawyków od… naszych babć i dziadków!
Uczmy się ekonawyków od… naszych babć i dziadków!

Choć za czasów ich młodości nie mówiło się o zero waste, zasadzie 3R, czy upcyklingu i nie instalowało się perlatorów w kranach, dzisiejsi seniorzy wiedzą więcej o ekonawykach niż niejeden nastolatek. Wielu z nich już od dziecka rozumiało, czym jest miłość do przyrody i odpowiedzialność za swoje otoczenie. Większość ich życia przypadła na czasy, kiedy na półkach sklepowych nie było takiego wyboru produktów, jak obecnie. Nauczyli się dzięki temu niemarnowania żywności i głębokiego poszanowania dla tego, co mają. Poznajmy najlepsze ekologiczne zwyczaje naszych babć i dziadków, które z pewnością warto kontynuować.

27.07.2022 13:35
Mikroplastik – gigaproblem. Oto, dlaczego niewielkie odpady zagrażają przyrodzie
Mikroplastik – gigaproblem. Oto, dlaczego niewielkie odpady zagrażają przyrodzie

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 380 milionów ton plastiku. Niestety, znaczna część odpadów z tego surowca trafia do środowiska naturalnego – do mórz czy oceanów. Tam tworzą się dryfujące śmieciowiska. Jednym z nich jest prawie pięciokrotnie większa od Polski Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która przyczynia się do powstawania mikroplastiku i zatruwania zwierząt oraz… ludzi.

26.07.2022 12:12
Polacy rzucili się na fotowoltaikę.  Hipoteka odwrócona może im w tym pomóc
Polacy rzucili się na fotowoltaikę. Hipoteka odwrócona może im w tym pomóc

Z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych i opublikowanych na portalu Wysokie Napięcie wynika, że boom na fotowoltaikę dopiero się rozkręca. W ciągu ostatniego roku, moc instalacji fotowoltaicznych, na które zdecydowali się rodacy podwoiła się, a pod koniec maja br przekroczyła aż 10,2 GW.1 Co hipoteka odwrócona ma wspólnego z fotowoltaiką? Sporo. Pieniądze pozyskane z renty dożywotniej mogą pomóc w zakupie instalacji fotowoltaicznej, ale nie tylko, bo przecież rozwiązań proekologicznych, które pomogą zamienić stary dom na tańszy i bardziej „zielony” jest sporo. Anglicy już wprowadzili „zieloną hipotekę odwróconą”, w ich ślad podążyli Włosi. Polska nie chce być w tyle.

25.07.2022 14:34
Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna
Stora Enso i Northvolt opracują baterie na bazie drewna

Stora Enso i Northvolt łączą siły, aby stworzyć zielone baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich. Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.

22.07.2022 08:53
Czy Polska ma szansę zostać liderem transformacji energetycznej?
Czy Polska ma szansę zostać liderem transformacji energetycznej?

Zaledwie 10 krajów na świecie posiada aż 88 proc. całościowych zasobów węgla – wynika z BP Statistical Review of World Energy 2021. Według najnowszych, pesymistycznych prognoz, węgla wystarczy na 30 do 40 lat. Naukowcy są zdania, że wydobyliśmy i wykorzystaliśmy większość podziemnych zasobów tego surowca. Przyszłość gazu także jest niepewna, a polityka UE wskazuje, że jego użycie zostanie mocno ograniczone. Jaki z tego wniosek? Powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii zanim będzie za późno.

15.07.2022 12:49
Reklama
Reklama