poniedziałek, 2 lutego 2026 01:09
Reklama
Reklama

W Malborku śmieci bez podwyżek i bez przetargu

Jak poinformował Marek Charzewski, burmistrz Malborka, w 2016 r. mieszkańców nie zaskoczy wyższa opłata za śmieci.  
W Malborku śmieci bez podwyżek i bez przetargu

To nie oznacza, że sytuacja z odpadami jest w mieście różowa. Co prawda Barbara Kozicka, gospodarz miasta, wielokrotnie chwaliła mieszkańców za segregowanie śmieci. Ale okazuje się, że malborczycy wcale nie są aż tak zdyscyplinowani. Po pierwsze – okazuje się, że produkujemy dużo więcej śmieci niż inni mieszkańcy Pomorza. O ile średnia wg w regionie wynosi 320 kg na osobę rocznie, to w Malborku jest to aż 397 kg.

- Martwi mnie ta średnia ilość odpadów przypadająca na mieszkańca – przyznaje burmistrz Marek Charzewski.

Drugim powodem do niepokoju jest dużo mniejsza liczba mieszkańców niż zakładano podczas kalkulowania kosztów wywozu śmieci. Jak wynika z raportu gospodarowania odpadami za 2014 r., liczba mieszkańców zameldowanych w Malborku na koniec grudnia ubiegłego roku, zgodnie z danymi zawartymi w wykazie Wydziału Ewidencji Ludności, wynosiła 38 tys. 391 osób. Natomiast liczba mieszkańców zamieszkujących na terenie miasta Malborka w roku 2014 na podstawie złożonych deklaracji wynosiła 31 tys. 854 osób. Porównując liczbę osób zameldowanych i osób faktycznie zamieszkujących, to różnica wynosi ok. 17 proc. Dlatego, jak się dowiedzieliśmy, władze miasta będą starały się uszczelnić system gospodarowania odpadami.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim urzędnicy będą sprawdzać, czy faktycznie aż tak liczna grupa mieszkańców wyemigrowała z miasta. Po drugie, kontrolowani będą także przedsiębiorcy, zwłaszcza drobni, bo być może część z nich, mimo obowiązku, nie ma podpisanych umów na wywóz odpadów komunalnych. I nie jest wykluczone, że śmieci trafiają do pojemników, za opróżnianie których płacą mieszkańcy. To rozwiązywałoby zagadkę tak dużej ilości śmieci. Być może w przyszłości problem ten zostanie wyeliminowany w ten sposób, że podmioty gospodarcze nie będą musiały podpisywać indywidualnych umów na wywóz odpadów. Mogłyby wnosić ustaloną opłatę do miejskiej kasy, a w zamian magistrat zorganizuje odbiór śmieci od firm.

Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłym roku nie zmieni się opłata śmieciowa. Władze miasta nie zdecydowały się na zorganizowanie nowego przetargu na wywóz śmieci, a jedynie przedłużyły umowę z firmą komunalną, która realizuje tę usługę.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -15°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama