niedziela, 28 kwietnia 2024 04:12
Reklama

Śpiew chóralny to potęga...

TCZEW. Siedem chórów przez trzy godziny dało popis podczas XV Ogólnopolskiego Spotkania Chórów Męskich w Tczewie. Wbrew obiegowym sądom, do śpiewania w chórze garnie się coraz więcej młodych. I powstają nowe zespoły...
Śpiew chóralny to potęga...
Cykliczną imprezę, goszczącą po raz drugi w Tczewie, zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo”, Fundacja dla Tczewa oraz tczewski Chór Męski „Echo”. Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.

Chór najlepiej brzmi
- Jak powiedział poeta „Nuty wolą tańczyć, ale wiedzą do, re, mi, fa, sol, la, si, że to pachnie samowolą i że chór najlepiej brzmi (Włodzimierz Wysocki „Piosenka o nutach” – przyp. redakcja) – mówiła prowadząca koncert Laura Haras-Cejrowska. – Wystąpi osiem chórów. Co prawda Towarzystwo Śpiewacze „Harfa” z Warszawy jest zdziesiątkowane przez chorobę, ale chórzyści są chętni do śpiewania.
Ostatecznie część warszawskiego chóru wystąpiła na koniec spotkania, gdy połączone chóry   
Zaśpiewały „Pieśń rycerską” i poloneza z opery „Halka” Stanisława Moniuszko. W trakcie koncertu wystąpiły oprócz tczewskiego chóru „Echo”, Chór Męski „Copernicus” z Torunia, Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa, Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. St. Moniuszki ze Żnina, Chór Męski „Bel Canto” z Trąbek Wielkich, Chór Męski „Dzwon Kaszubski” z Gdyni oraz Chór Męski „Arion” z Poznania.

Witamy braciszka
- Witamy na pięknym Kociewiu, w jego stolicy, w Tczewie – zapraszał Zenon Odya, prezydent Tczewa. – Prawie 750 lat temu książę Sambor II zakładał to miasto, a dziś jest ono stolicą pieśni chóralnej. To 15. spotkanie będzie okazją do odnowienia i utrwalania kontaktów, do nawiązywania nowych, a także propagowania pieśni. Życzę, aby wśród chórzystów pojawiały się nowe twarze, aby mniej było wśród was osób z siwymi włosami na głowie.
Życzeniu stało się zadość, bo nie brakowało młodych chórzystów oraz młodych pań i panów dyrygentów.
- Powitajcie nas jak młodszego braciszka – zachęcał Michał Olejnik, dyrygent Chóru Męskiego „Bel Canto” z Trąbek Wielkich.  – Mamy rok, a na spotkaniu dyrygentów i prezesów chórów zaprosiłem wszystkich do nas, na okrągły jubileusz 10-lecia naszego chóru... w 2017 r.
Nie tylko sam chór z Trąbek Wlk. jest młody stażem. Najmłodszy chórzysta liczy sobie ledwie 18 lat.

Kruszenie skały
- Chóralistyka to sztuka niszowa – wyjaśniał Mariusz Mróz, prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. – Wszyscy chętnie biorą się za to co łatwe, a nie za to co trudne. A śpiewanie w chórze jest trudne, bo efekty przychodzą po kilku miesiącach żmudnych ćwiczeń. Jesteśmy w przededniu święta Odzyskania Niepodległości, stąd w dzisiejszym repertuarze było tyle pieśni patriotycznych, także religijnych i ludowych. Śpiewanie w chórze ma walor wychowawczy, edukacyjny i patriotyczny. Dzisiaj, gdy śpiew w szkołach jest zaniedbany, trzeba skruszyć tę skałę obojętności młodego pokolenia dla chóralistyki.
A że śpiew chóralny da się lubić, świadczyły gromkie brawa publiczności na tczewskim koncercie.

85 lat Chóru Męskiego „Echo”
Chór Męski „Echo” z Tczewa, gospodarz XV Ogólnopolskiego Spotkania Chórów Męskich, w tym roku obchodzi jubileusz 85-lecia działalności. Przez te wszystkie lata kontynuował i rozwijał zamierzenia założycieli, takie jak krzewienie i rozpowszechnianie polskiej pieśni, patriotyzmu i polskości na Pomorzu oraz przekazywanie tych wszystkich wartości następnym pokoleniom. Chór swoim śpiewem uświetnia wszystkie ważne wydarzenia w regionie i poza jego granicami.
Od 1976 r. „Echo” organizuje Tczewskie Festiwale Pieśni Chóralnej. Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich, których pomysłodawcą i inicjatorem był Chór Męski „Arion” z Poznania, od 20 lat służą nie tylko podnoszeniu poziomu artystycznego chórów męskich, wzbogacaniu repertuaru o nowe pozycje. Są miejscem ożywionej wymiany doświadczeń i pogłębiania współpracy między zespołami. Do czasu XV spotkania na 18 koncertach chóry zaśpiewały 248 kompozycji, w tym 140 pozycji reprezentowało muzykę polską. Najczęściej wykonywano kompozycje kompozytorów XX wieku: Wacława Lachmana, Jerzego Kołaczkowskiego, Józefa Świdra, Stanisława Moniuszki, Romualda Twardowskiego, Jana Pasierb – Rolanda i Feliksa Nowowiejskiego.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama