poniedziałek, 29 kwietnia 2024 06:10
Reklama

Młodzież pokonała nudę

TCZEW. Na brak zajęć pozalekcyjnych nie powinny narzekać dzieci z podstawówek we wsiach i mniejszych miejscowościach. Pokrzywdzona może natomiast poczuć się tamtejsza młodzież gimnazjalna, dla której dodatkowych zajęć organizowanych jest jak na lekarstwo.
Młodzież pokonała nudę
Z takiego założenia wyszła Fundacja Pokolenia przystępując do realizacji CAG-u - „Centrum Aktywności Gimnazjalisty jako modelu wyrównania szans edukacyjnych”. W niedzielę odbyły się Regionalne Targi Centrów Aktywności Gimnazjalisty, podczas których swoje dokonania zaprezentowały biorące udział w projekcie świetlice: w Szpęgawsku, Suminie, Opaleniu i w Gniewie.

Misja zakończona powodzeniem
- Witam was moi drodzy CAG-owicze! - zwróciła się do młodzieży Paulina Jabłonowska z Fundacji Pokolenia. - Dzisiaj jest wasz wielki dzień, ponieważ zaprezentujecie to, co udało wam się wspólnie osiągnąć przez minione kilka miesięcy trwania naszego projektu. Jak na razie jestem zachwycona tym co widzę, pięknie wam to wszystko wyszło. Jestem z was naprawdę dumna!
Uczestnicy CAG-u rozpoczęli realizację swoich projektów od podziału na grupy. Poszczególne koła zajęły się wybranymi tematami: poszukiwały na ich temat informacji, przeprowadzały wywiady, sondaże i badania, tworzyły wiersze, piosenki i opowiadania, pracowały nad przedstawieniami itd. A wszystko po to, aby rozwinąć u młodych ludzi umiejętność twórczego, elastycznego myślenia, wystąpień publicznych, planowania wspólnych przedsięwzięć oraz komunikacji i pracy w zespole. Czy się udało? Odpowiadając na podstawie przygotowanych przez uczestniczącą w programie młodzież prezentacji - raczej tak. CAG-owicze przedstawili wszystko to, czego dokonali podczas minionych kilku miesięcy wspólnej, zespołowej pracy. Było na co popatrzeć!

Niby nic…
UFO, Majowie, buty, kolczyki, schronisko dla zwierząt, moda indyjska… M.in. na takich tematach skupili się gimnazjaliści z powiatów tczewskiego i starogardzkiego. Podczas gdy dziewczyny z Sumina szczegółowo przedstawiły fenomen Niezidentyfikowanych Obiektów Latających i własnoręcznie nauczyły się robić biżuterię (którą można było obejrzeć na ich stoisku), młodzież z Opalenia opowiedziała o kulturze Majów, a gniewianki zaprosiły widzów na pokaz mody indyjskiej. Na każdym stoisku można było dowiedzieć się o każdym z tematów czegoś więcej, m.in. obejrzeć makietę, napić się zielonej herbaty czy dać wypolerować sobie buty przez pucybuta. Niby nic takiego, ale mając na uwadze, że gimnazjaliści przygotowali swoje prezentacje pracując w zespole, będąc skazanymi na konsultację ze swoimi partnerami - to już coś!
Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Gminą Gniew, Gminą Starogard Gdański, Stowarzyszeniem Centrum Aktywnych Gniew oraz Stowarzyszeniem Dorośli - Dzieciom z Sępólna Krajeńskiego.

Cele projektu
• Udostępnienie alternatywnej formy edukacji młodzieży z terenów wiejskich objętych projektem,
• Wyrównanie szans edukacyjnych 40 gimnazjalistów poprzez nabycie przez nich kompetencji społecznych, obywatelskich oraz umiejętności radzenia sobie z problemami.

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama