poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:22
Reklama

Piękny koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku

TCZEW. Występy Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku stały się w Tczewie tradycją. Tym razem młodzi muzycy wzięli na warsztat utwory Haydna, Boccheriniego, Mozarta i Dvoraka.
Piękny koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Tym razem Orkiestrą w Centrum Kultury i Sztuki dyrygował Belg Thanos Adamopoulos, a solo na wiolonczeli zagrał Mariusz Mruczek.

Mozart i inni
- Kształcenie studentów obejmuje kształcenie w orkiestrze symfonicznej oraz kameralnej – tłumaczył prof. Maciej Sobczak, dziekan Wydziału Instrumentalnego AM w Gdańsku. - W tej drugiej grają osoby bardziej doświadczone, ale także młodsi artyści.
Dyrygent Thanos Adamopoulos nie tylko kierował młodymi muzykami, ale grał także partie solowe. Belg jest uznanym skrzypkiem oraz pedagogiem. Zadebiutował w 1957 r., grając razem z członkami rodziny w telewizji amerykańskiej u boku samego Leonarda Bernsteina i Izaaka Sterna. Już w wieku 19 lat został koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Rotterdamie, a od 1970 r. jest profesorem w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. W pierwszej części koncertu wykonano „Koncert na skrzypce Nr 2 G-dur” Josepha Haydna, „Divertimento F-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Koncert wiolonczelowy D-dur” Luigi Boccheriniego.

Zdolny wiolonczelista
W tym ostatnim utworze solo na wiolonczeli zagrał Mariusz Mruczek – student V roku gdańskiej Akademii Muzycznej. Ma za sobą bogate doświadczenie jako koncertmistrz (od tego roku przewodzi grupie wiolonczel w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej), jest laureatem wielu konkursów, współpracował z wieloma uznanymi artystami.
- Mariusz jest w tej chwili przed konkursem im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, na który przygotował koncert Boccheriniego i który dzisiaj dla państwa wykona – zapowiedział prof. Sobczak.
Luigi Boccherini (1743-1805) był włoskim kompozytorem i wiolonczelistą epoki klasycyzmu. Dzięki niemu wiolonczela awansowała do rzędu instrumentów solowych. Uważany za jednego (obok Haydna) z twórców kwartetu smyczkowego.
Ostatnim akordem niedzielnego koncertu było wykonanie „Serenady na orkiestrę smyczkową E-dur” Antonina Dvoraka.
 
Za rok 10-lecie
Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku powstała w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego dziekana Wydziału Instrumentalnego prof. Krzysztofa Langmana. W skład kilkunastoosobowego zespołu wchodzą najlepsi instrumentaliści katedry instrumentów smyczkowych. Na przestrzeni ostatnich 6 lat zespół pracował pod kierunkiem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów: Jana Staniendy, Roberta Kabara, Wisława Kwaśnego, Marka Mosia, Andrzeja Mysińskiego, Adama Klocka, Andrzeja Bauera, Thanosa Adamopoulosa, Agnieszki Duczmal i Jonathana Sirs. W 2002 r. Orkiestra pod dyrekcją Jana Staniendy z wielkim powodzeniem wystąpiła na Festiwalu Mozartowskim w Lucernie (Szwajcaria), powtarzając sukces trzy lata później.

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama