niedziela, 1 lutego 2026 18:12
Reklama
Reklama

Budżet Obywatelski: Lepiej dłużej, niż źle

Trwają prace nad Kwidzyńskim Budżetem Obywatelskim. Wbrew pozorom jego opracowanie nie jest sprawą prostą. Należy między innymi określić rodzaje projektów, które będą trafiały pod głosowanie oraz ustalić kto będzie uprawniony do składania projektów. Burmistrz Andrzej Krzysztofiak przyznaje, że nie był entuzjastą budżetu obywatelskiego, w miastach tej wielkości.
Budżet Obywatelski: Lepiej dłużej, niż źle

-Jeśli chodzi o obszar oddziaływania takiego budżetu, to zdania nie zmieniłem. Jeden radny, który składa interpelacje podczas sesji lub wnioski w określonych sprawach, reprezentuje w naszym mieście grupę od 1,5 do 2 tys. osób. Nie jest więc problemem przekazanie oczekiwań mieszkańców poprzez radnego do urzędu. Co innego w Gdańsku, w którym radny reprezentuje ok. 15-20 tys. mieszkańców, czyli połowę naszego miasta. Poszczególne dzielnice widzą w budżecie obywatelskim swoją szanse. U nas tego problemu nie było. Wszystkie pomysły mieszkańców są sukcesywnie realizowane, bo przecież to nie są nasze autorskie pomysły. Słuchamy mieszkańców, chociażby podczas konsultacji społecznych prowadzonych w sprawie projektu budżetu, które prowadzimy co roku. Skoro jednak budżet obywatelski jest tworzony, to warto, aby został dobrze przygotowany - uważa Andrzej Krzysztofiak.

Burmistrz dodaje, że tylko dokładność pozwoli uniknąć błędów, które popełniły inne samorządy podczas tworzenia zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego.

-Warto pytać także innych jak się sprawdziły określone rozwiązania. Lepiej niech przygotowania wszystkich założeń budżetu obywatelskiego trwają dłużej i zostaną dobrze przygotowane. Mamy przykłady ustaw, które zostały przygotowane bez słuchania opinii samorządów. Mam tutaj na myśli chociażby tzw. ustawę śmieciową, która ciągle jest nowelizowana, bo to samorządy miały rację w sprawie jej kształtu, a nie parlament.

– twierdzi Andrzej Krzysztofiak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -11°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama