czwartek, 15 stycznia 2026 11:48
Reklama
Reklama

„Na stopa” z Trójmiasta do chorwackiego Dubrownika

Jutro start. W cztery dni tysiące kilometrów. Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe rozpoczynają się 28 kwietnia 2012 r. W trakcie zawodów uczestnicy będą musieli pokonać „na stopa” trasę z Trójmiasta do chorwackiego Dubrownika i dotrzeć tam najpóźniej 2 maja.
„Na stopa” z Trójmiasta do chorwackiego Dubrownika

15. Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe
Mistrzostwa to jeden z najciekawszych i nowatorskich projektów skierowanych do młodych podróżników, których celem jest propagowanie kreatywnych form podróżowania, a także promocja poszczególnych walorów regionów Polski i krajów europejskich. W historycznych edycjach mistrzostw uczestnicy mieli okazję dotrzeć autostopem m.in. do Budapesztu, Pragi, Berlina, Bratysławy, Wilna, Lwowa, Rygi czy Amsterdamu. W tegorocznej edycji wybór nieprzypadkowo padł na Dubrownik – to nadmorskie miasto warto odwiedzić nie tylko ze względu na nieprzeciętną naturę, która je otacza, ale takżena wspaniałe zabytki, malowniczy port, imponujące baszty i mury miejskie czy słynne czerwone dachy.
– Impreza przeznaczona jest dla ludzi aktywnych, uprawiających turystykę, poszukujących ciekawych form spędzania wolnego czasu. Głównymi odbiorcami wydarzenia są ludzie młodzi, zwłaszcza studenci. W poprzednich edycjach nie brakowało jednak osób w różnym wieku, a rekordzistami okazała się para  pięćdziesięciolatków. Wśród uczestników zawodów można  spotkać zarówno długoletnich autostopowiczów, jak i tych, dla których jest to pierwsza w życiu przygoda z tą formą podróżowania – mówi Michał Witkiewicz, członek Polskiego Klubu Przygody, organizatora imprezy. Jak przyznają uczestnicy poprzednich edycji zawodów, głównym powodem wzięcia udziału w mistrzostwach jest dobra zabawa, a także zwiedzanie Europy „za darmo”. Nieliczni mistrzostwa traktują jak rywalizację sportową.
W tym roku po raz pierwszy tej nietypowej imprezie patronuje Traseo.pl. Na portalu znajduje się przykładowa trasa autostopowa Trójmiasto – Dubrownik, prowadząca przez Wrocław, Ołomuniec, Brno,Wiedeń, Graz, Maribor i Zagrzeb.
Program imprezy poza samym wyścigiem obejmuje także szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak konkursy, koncerty, imprezy sportowe (zawody wspinaczkowe) oraz zorganizowane zwiedzanie poszczególnych ośrodków miejskich.
Bez wątpienia Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe to jedna z największych i najstarsza cykliczna tego typu impreza nie tylko w Europie, ale zarazem na świecie. W ubiegłorocznej edycji zawodów wzięło udział blisko 400 osób z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Litwy. – W tym roku zapowiada się, że liczba ta zostanie znacząco pobita – stwierdza Michał Witkiewicz.
Szczegóły: www.MistrzostwaAutostopowe.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

aga 27.04.2012 09:39
Czy kotoś bierze jeszcze na stopa?

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama