niedziela, 22 lutego 2026 23:38
Reklama
Reklama

Integracji artystów z amatorami, których los doświadczył

Obrazy Marka Modela - wernisaż 10 maja 2012 r. w Galerii „Prom Art.” w Gdańsku,
Integracji artystów z amatorami, których los doświadczył

Wystawa obrazów Marka Modela otwarta zostanie w czwartek, 10 maja 2012 r., o godz. 18 w Galerii „Prom Ar” przy ul. Świętojańskiej 68 w Gdańsku. Ekspozycje organizują gospodarze – Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo.

 Jest to jedna z form integracji artystów profesjonalnych z twórcami amatorami, których los doświadczył niepełnosprawnością, za to obdarzył niepospolitym talentem twórczym. Takie prezentacje – zawodowi artyści przyjmują zaproszenia bardzo chętnie - pokazują, że trudno jest określić granice między światem ludzi zdrowych i chorych. Są manifestacją przeciwko wszelkim formom wykluczenia, które mogą odnieść się w każdej chwili do każdego z nas. Profesjonalni twórcy wielokrotnie powtarzają, że artystyczna działalność osób niepełnosprawnych, którzy nie zatracili spontaniczności i żywiołowości wyrazu, są szczerzy w wypowiedzi i nie odczuwają barier, działają i na nich inspirująco.

 

„Marek Model, ur. 1959 r. w Gdańsku. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki gdańskiej PWSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1985 r. Prowadzi Pracownię Podstaw  Malarstwa i Rysunku w gdańskiej ASP. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. W 2008 r. Nagroda Rektora I stopnia za wieloletnie kierowanie galerią rysunku ASP Nowa Oficyna w Gdańsku i nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność kulturalną. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.
„Gest swobodny, szeroki i gest powstrzymywany. Zawahanie. I znów natarcie. I znów wycofanie. Niewymuszenie i konieczność; odpowiedzialność i niefrasobliwość; bezpośredniość i kamuflaż. … Bezlitośnie i z zapamiętaniem kreśli Model  linie, swoje „  krechy” – tnie nimi przestrzeń, pozostawiając za sobą głębokie koleiny. … Może  to kwestia cudzych nieznanych żywotów, a może kwestia własnego losu?”
Roman Gajewski, Katalog do wystawy



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 1°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama