poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:24
Reklama

Młodzieżowa publiczność uwrażliwiona na piękno muzyki

GDAŃSK. Z Justyną Fedus, pianistką i pedagogiem Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, na temat CHILDREN’S PHILHARMONIC im. Piotra Lacherta rozmawia Gabriela Szuwarzyńska, prezes Gdańskiego Koła Miłośników Muzyki Współczesnej.
Młodzieżowa publiczność uwrażliwiona na piękno muzyki

- Jest Pani muzykiem i pedagogiem, czynnie zaangażowanym w organizowanie Children’s Philharmonic w Gdańsku. Kiedy powstał pomysł jej założenia i jakie są cele tego nowego zamierzenia?
- W październiku bieżącego roku powstała myśl założenia Children’s Philharmonic im. Piotra Lacherta, znanego kompozytora polskiego, działającego od lat we Włoszech, przy okazji 70. jego urodzin. Autorem projektu jest Justyna Philipp, fundator Gdańskiej Fundacji Twórców i Wykonawców Muzyki Współczesnej, a także założycielka Gdańskiego Koła Miłośników Muzyki Współczesnej.
Nadrzędnym naszym celem jest stworzenie zdolnej muzycznie młodzieży możliwości koncertowania i nabierania doświadczeń artystycznych w bezpośrednim  kontakcie z publicznością. Ograniczenie utalentowanego ucznia jedynie do kontaktu z jego nauczycielem nie stwarza jeszcze możliwości pełnego rozwoju jego talentu. Moim zdaniem powinien on mieć również możliwość częstego kontaktu z publicznością, by doświadczać jej reakcji na swoją interpretację muzyki.
Naszym marzeniem jest także stworzenie młodzieżowej publiczności, uwrażliwionej na piękno muzyki, którą mogła będzie poznawać poprzez kontakt ze swymi występującymi rówieśnikami.

  Jak macie zamiar to osiągnąć?
-
Na początek będziemy organizować cyklicznie audycje muzyczne dla przedszkoli i szkół podstawowych. Występować w nich będą  szczególnie uzdolnieni uczniowie szkół muzycznych a także artyści Wybrzeża. Zakładamy, że publicznością będzie zapraszana przez organizatorów młodzież wybranych szkół, do których wyślemy pisemne zaproszenia, plakaty i programy audycji. Na początek audycje odbywać się będą w pięknym wrzeszczańskim Studio Koncertowym Radia Gdańsk przy ul. Grunwaldzkiej 18 , chcemy bowiem programy te nagrywać, by móc ich nagrania ofiarować szkołom po koncercie. W taki sposób chcemy zainteresować młodzież , by przez dobrą muzykę, wykonywaną na wysokim poziome artystycznym rozwijać u niej potrzebę słuchania muzyki i częstego udziału w koncertach.

- Czy wasze oddziaływanie na wrażliwość młodego człowieka ograniczać się  będą wyłącznie do muzyki?
- Nie. Pragniemy przy okazji popularyzacji muzyki zainteresować młodzież również innymi dziedzinami kultury, tańcem artystycznym, poezją, literaturą piękną, malarstwem, rzeźbą, czy architekturą. Zamierzamy w programach naszych audycji uwzględniać tematykę łączącą muzykę  z szeroko pojętą  sztuką. Służyć temu mogą, obok prelekcji prowadzącego audycję pokazy sztuki wiążącej się tematycznie z  programem koncertu.

- Jaki plan przyjęliście na najbliższy okres waszej pracy?
- Jesteśmy właśnie w trakcie konstruowania ostatecznego projektu Children’s Philharmonic.
Po wielu dyskusjach ustalających nasz program działania przychodzi kolej na realizację zamierzeń. Wiążą się z tym problemy ich finansowania. Są to sprawy pozyskania funduszy na opłacenie wynajmu sal koncertowych, dowozu instrumentów, ich strojenia, opłacenia kosztów związanych z popularyzacją koncertów, opłacenie wypożyczenia materiałów nutowych, tantiem autorskich, a wreszcie również pracy biurowej związanej z taką działalnością. Mimo faktu, że większość naszej działalności opiera się na wolontariacie, istnieją w niej również  koszty, których nie sposób pominąć.
Mamy zamiar w przyszłym roku zwrócić się w tych sprawach o pomoc od funduszów Unii Europejskiej i muszę przyznać, że wiążemy z nią duże nadzieje na przyszłość.

 

- Ale rozpoczynacie pracę już w roku bieżącym?
- Tak. Rozpoczynamy 20 grudnia (w najbliższą sobotę) o godzinie 18:00 -  koncertem inaugurującym działalność Children’s Philharmonic w Studio Koncertowym Radia Gdańsk, w Gdańsku-Wrzeszczu , przy ul. Grunwaldzkiej 18.
Wystąpią moi uczniowie fortepianu oraz uczniowie innych pedagogów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, a także artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku: altowiolistka – Elżbieta Karmelita -Wojciechowska i waltornista -  Piotr Pożakowski. Muzycy wykonają kolędy w opracowaniach: Piotra Lacherta, Witolda Lutosławskiego, Jana Ekiera, Piotra Pożakowskiego i moim. Zaprosiłam również do współpracy z nami trójmiejskich artystów : aktorkę i wokalistkę Karolinę Adamską i kompozytora Sławomira Hawryszczuka.

- Dziękuję pani za interesującą wypowiedź i życzę sukcesów w realizacji zamierzeń

 


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama